۱۶ دی شرح شهیدانی است که به زیباترین خط درس مقاومت را مشق کردند

تهران - ایرنا - وزیرعلوم به مناسبت گرامیداشت ۱۶ دی ماه روز شهدای دانشجو در پیامی اعلام کرد: «شانزدهم دی‌ماه» شرحِ شریفِ شهیدمردانی‌ست که به همدلی وهم‌دمی جوانان نجیب شهرستان سربلند هویزه، به زیباترین خط، درس مقاومت را مشق کردند.

به گزارش اداره‌ کل روابط عمومی وزارت علوم، در متن پیام دکتر محمد علی زلفی‌گل آمده است: انقلاب اسلامی با راهنمایی حضرت امام خمینی (ره) و با استعانت از نظامی آموزشی که هزاران قله‌ی غرورآمیز را در کوهسار دانش پرورش داده است، بنیادی نو بنا نهاد که خونی تازه در رگارگ جامعه بجوشد و کارنامه‌ای نوین گشوده شود.

انسانِ صادره از این دانشگاه، چراغی از دانش و خورشیدی از غیرت در دست و دل دارد که راه را از بی‌راه، راستی را از ناراستی و بایدها را از نبایدها برمی‌گزیند. چه نام و نشان‌ها که از این وادی برنخاستند و به پایمردی؛ آزادی و استقلال این سرزمین را نخواستند. جوان‌های جان‌آگاهی که هرگز؛ سر تسلیم بر تن نداشتند و در میدان شور و شعور، دست اهریمن استعمار را از وطن کوتاه کردند.

«شانزدهم دی‌ماه» شرحِ شریفِ شهیدمردانی‌ست که در آزمون آرمان و امتحان الهی، کربلایی دیگر در هویزه‌ی خوزستان آفریدند و به خون، خاک وطن را پاس داشتند و در هفت‌خوان بلا، از بذل جان نهراسیدند. جان‌های آگاهی که نخواستند سر تسلیم بر تن داشته باشند و نگذاشتند دیوار آبرو و آزادی در سیل نامردی‌ها و نامردمی‌ها کوتاه بیاید. مردانی که به همدلی و هم‌دمی جوانان نجیب شهرستان سربلند هویزه، به زیباترین خط، درس مقاومت را مشق کردند. این روز، گواه خون‌های مبارکی‌ست که در مکتب مقاومت، درس دلاوری و آزادگی خواندند.

شانزده دی؛ میراث مستمری‌ست که به رویینه‌تنی دانشگاه و صحابه‌ی دانش در میادین عزّت و اقتدار نظر دارد و ثبت این حماسه در تقویم ملی نه فقط پاسداشت نام‌های کربلاییان دانشگاه که بیش از آن ثبت هویتی‌ست که اکنون آبروی دانش و دانشگاه‌ست.

تقارن این روز عزیز با روزگار عزای از دست دادن بانوی عرش و فرش؛ ام‌الشهداء؛ فاطمه‌الزهرا (س) و ایام سوگ سلیمان مقاومت؛ حاج‌قاسم سلیمانی که نامش، بیرق همیشه‌سرفراز عزت و آزادگی‌ست، پیام روشنی به صحابه‌ی صدیق دانشگاه‌ست که باید به تولید و توجیه نسلی بیندیشیم که بیش از همیشه از آزمون‌های پایمردی و پایداری، سربلند به در آیند.

به فروتنی و خدمتگزاری، پیام این روز عزیز را به همه‌ی فرزندانم در پهنه‌ی پاک دانش یادآوری می‌نمایم. امیدوارم بدین تقارن عزیز؛ شهدای ارجمند این روز و بزرگ‌پاسدار مقاومت، میهمان حضرت ام‌ابیها (س) باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha