میراث فرهنگی برنامه‌های ویژه‌ی نوروز را اعلام کرد / ۱۴۰۱ نوروزی پرشور

تهران- ایرنا- قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی گفت: موضوع نوروز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بدنبال این هستیم تا ویژه برنامه نوروز ۱۴۰۱ پر شور برگزار شود و مردم از این فرصت بهترین استفاده را داشته باشند.

به‌ گزارش گروه فرهنگی ایرنا از اداره کل روابط‌عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی علی دارابی  در مراسم تودیع  امیررضا شریف‌نیا مدیر پیشین و  معارفه مریم جلالی مدیر جدید مجموعه فرهنگی‌ تاریخی نیاوران بیان کرد: تحقق شعار «موزه‌ها درهای باز به روی مردم» اهمیت زیادی دارد و برای این کار باید برنامه‌های ویژه‌ای در موزه‌ها به مناسبت‌های مختلف تدارک دیده شود. کاخ نیاوران نیز باید در این زمینه پیشگام باشد.

او با اشاره به جایگاه تاریخی فرهنگ و هنر ایران اسلامی گفت: آنچه که امروز در میراث‌فرهنگی به آن افتخار می‌کنیم به دلیل پیشینه کهن ایران است. از این‌رو کارهای مرمتی، حفاظت و نگهداری از این میراث کهن باید در اولویت قرار گیرد. بر اساس هماهنگی انجام شده با پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری برای تحقق این موضوع قدم خواهیم برداشت.
 
سرمایه‌های کاخ نیاوران 
در ادامه این مراسم محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌ها با اشاره به اهمیت مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران گفت: این مجموعه فرهنگی‌تاریخی سرمایه‌های زیادی به لحاظ موقعیت، بناها و آثار تاریخی موجود در موزه‌ها دارد، همه این موارد یک سرمایه بی‌بدیل در کشور و شهر تهران است. علاوه بر آن کارشناسان و همکاران این مجموعه با تلاش خود در طول این سال‌ها موجب شدند سرمایه مضاعف برای این مجموعه ایجاد شود.

در ادامه مریم جلالی مدیر جدید مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران با تقدیر از حسن اعتماد میراث‌فرهنگی برای تصدی این پست گفت: وقتی می‌گوییم مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران، این یعنی معناسازی بنابر این تک‌روی، تفکر انفرادی و نگاه تک‌ساحتی محکوم به فناست.
او ادامه داد: در این مجموعه باید به همه چیز نگاه کرد. این نگاه باعث همگرایی و هم‌افزایی در مجموعه می‌شود. علاوه بر آن کارشناسان، راهنمایان و مرمتگران هم جزئی از این مجموعه هستند چون ترکیبی از دانش، توانش، تجربه و غیرت هستند.
جلالی در پایان گفت: تنها موضوعی که در حوزه فرهنگ، قدر و قیمت دارد، انگیزه است. اگر اشتیاق و انگیزه در هر جایی باشد، رنگ و لعاب دیگری به فعالیت‌ها می‌دهد. اگر هدف‌گذاری و نشانه‌گذاری درست اتفاق بیفتد، با تدبیر، تدارک و تقدیر انشالله بتوانیم در این مجموعه فرهنگی‌تاریخی با اتکا به این نگاه که میراث‌فرهنگی یک سرمایه در گردش است، ارزش افزوده ایجاد کنیم و رویکرد تازه‌ای برای کارکرد موزه‌های این مجموعه پیدا کنیم.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha