تاکید گوترش بر نابودی تمامی تسلیحات هسته‌ای در جهان

تهران- ایرنا- دبیرکل سازمان ملل ضمن استقبال از بیانیه مشترک رهبران پنج کشور هسته ای در مورد جلوگیری از جنگ هسته ای و دوری از رقابت تسلیحاتی، بر نابودی تمامی تسلیحات هسته‌ای در جهان تاکید کرد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا به نقل از تارنمای سازمان ملل، آنتونیو گوترش از اقدام رهبران این کشورها به دلیل تاکیدشان بر لزوم تبعیت از تعهدات مربوط به منع گسترش تسلحیات کشتارجمعی و توافقات مربوط به کنترل تسلیحات و خلع سلاح تقدیر کرد.

گوترش همچنین عنوان کرد که تعهد این کشورها برای اتخاذ تدابیر لازم در جلوگیری از وقوع جنگ هسته ای  اقدامی مفید است.

دبیرکل سازمان ملل گفت که از این فرصت برای بازگو کردن مسئله ای که پیشتر بارها به آن اشاره کرده، استفاده می کند: اینکه تنها راه از بین بردن تمامی خطرات هسته‌ای، نابودی همه تسلیحات هسته ای است.

گوترش در ادامه برای همکاری با کشورهای هسته ای و تمامی اعضای سازمان ملل در دستیابی هر چه سریعتر به این هدف ابراز تمایل کرد.

این موضع‌گیری در حالی از سوی گوترش مطرح شده که روز گذشته رهبران پنج کشور هسته ای با صدور بیانیه مشترکی بر جلوگیری از جنگ هسته ای و دوری از رقابت تسلیحاتی تاکید کردند.

چین، فرانسه، روسیه، انگلیس و آمریکا به اضافه ایرلند شمالی در این بیانیه جلوگیری از جنگ بین کشورهای مسلح به سلاح هسته ای و کاهش خطرات راهبردی را مهمترین مسئولیت خود برشمردند.

سران کشورهای مزبور در بیانیه خود تاکید کردند: ما تائید می کنیم که در جنگ هسته ای نمی توان پیروز شد و هرگز نباید در آن جنگید. از آنجاکه استفاده از سلاح هسته ای پیامدهای گسترده ای دارد، همچنین تائید می کنیم سلاح هسته ای تا زمانی که وجود دارد باید در خدمت اهداف دفاعی، بازدارندی در برابر تجاوز و جلوگیری از جنگ باشد.

این بیانیه در ادامه حاکی است: همچنین قویا معتقدیم که باید مانع از گسترش  هرچه بیشتر چنین تسلیحاتی شد. بعلاوه به تعهدات خود در قبال معاهده ان پی تی پایبند هستیم.

رهبران پنج کشور هسته ای در بیانیه خود اعلام کردند: هر یک از ما قصد داریم اقدامات ملی مان برای جلوگیری از استفاده غیرمجاز یا ناخواسته از سلاح هسته ای را حفظ و تقویت کنیم. همچنین بر تمایلمان برای همکاری با همه کشورها به منظور ایجاد محیطی امن و مساعد برای پیشرفت در زمینه خلع سلاح با هدف نهایی دستیابی به جهانی عاری از سلاح هسته ای با امنیت کامل برای همه تاکید داریم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha