۱۴ دی ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۳۹
کد خبرنگار: 3087
کد خبر: 84601875
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

بگو مگوهای حزبی در لبنان؛ این بار باسیل و خلیل

تهران- ایرنا- «علی حسن خلیل»، نماینده پارلمان لبنان و معاون «نبیه بری»، رئیس پارلمان، امروز سه شنبه در واکنش به اظهارات اخیر «جبران باسیل» رئیس «جریان آزاد ملی»، به اتهامات باسیل علیه نبیه بری به تندی پاسخ داد.

به گزارش امروز (سه شنبه) «الشرق الاوسط»، خلیل دیروز با برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی به اتهامات باسیل علیه بری پاسخ داد که مهمترین بخش آن عدم تصویب پیش نویس قوانین در مجمع عمومی پارلمان بود.

خلیل با اشاره به اینکه باسیل سعی دارد تا نقش رئیس جمهوری را در کنار «میشل عون» رئیس جمهور کنونی ایفا کند، گفت: مشکل در دولت زمانی است که ما دو رئیس جمهور را انتخاب می کنیم و لبنانی ها در اثر سیاست ها و جریانات این دوران خسته و مضطرب شده اند.

وی خطاب به باسیل گفت که لبنانی‌ها بنای دولت توسط شما را تجربه کردند و قبل از ریاست جمهوری شما هزینه لبنان برای سال‌ها اخلال در ادارات و سازمان‌های آن به منظور رزرو منبع مالی در وزارت نیرو برای شما تمام شد.

خلیل ادامه داد: تنها شما هستید که رأی گیری در شورای وزیران درباره تصمیمات کنترل نقش های مشکوک خود با عناوین مختلف در پرونده های انرژی، ارتباطات، محیط زیست و بسیاری موارد دیگر را مختل کردید.

خلیل در خصوص قوه قضائیه و نقش آن نیز افزود: انسان عاقل نمی تواند خود را حافظ قانون اساسی و قانون معرفی کند و نص صریح آن را که نحوه برخورد با پرونده جنایت و غیر آن را مشخص می کند، نادیده بگیرد. این همان چیزی است که ما از روز اول گفته‌ایم و همچنان به آن متعهد هستیم تا از تحقیقات، حقیقت و عدالت محافظت کنیم.

وی تأکید کرد که حرف‌های مکرر و اتهامات نادرست در مورد قوانینی که در کشوها حفظ می‌شوند، دروغ محض است و آنچه رئیس جنبش به آن اشاره کرد، نتیجه معکوس دارد، زیرا اکثر قوانین که وی در مورد آن صحبت کرده، تعلیقی است و کمیته هایی به ریاست اعضای نهضت آزاد اولویت های تصویب را بر روی حساب های جناحی و خصوصی خود می سنجند تا آنها را در کنترل قدرت و تصمیم گیری خود قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد که رئیس جمهور ۱۸ قانون را در فهرست خود قرار داده است که از زمان تصویب آنها در پارلمان، آن را امضا نکرده است.

وی با اعلام پایبندی به حسابرسی کیفری تاکید کرد: بررسی کیفری، شعار و برای فریب افکار عمومی نیست و می‌خواهیم همانطور که بر تایید بانک مرکزی بر رسوایی های شما تاکید داشتیم، ادامه پیدا کند تا به رانت خواری های بزرگ شما در وزارت نیرو برسیم و دروغ حمله به رئیس کل بانک مرکزی افکار عمومی را فریب نخواهد داد و پس از آن که با بانک های وابسته به خود برای بهره مندی از مهندسی مالی معامله کردید، دیگر نمی توانید این اتهامات را تکرار کنید.

بگو مگوهای اخیر حزبی در حالی است که رابطه دو جریان "آزاد ملی" و "امل" طی سال های اخیر بسیار صمیمی و هماهنگ بوده است و دو طرف در بسیاری از موضوعات اعم از داخلی و نیز در روابط خارجی لبنان، سیاست های همسو داشته اند و به نظر نمی رسد مسائل اخیر چندان پایدار بماند.

جبران باسیل روز یکشنبه در یک برنامه تلویزیونی با حمله به نبیه بری رئیس پارلمان وی را به اخلال در رأی‌گیری الکترونیکی و همچنین تبدیل دموکراسی توافقی به حق وتو متهم کرده بود. باسیل همچنین ادعا کرد که بری قوانین را در کشوی میز خود گذاشته و از تصویب آنها ممانعت می کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha