۲ هزار و ۵۰۰ واحدمسکونی در مناطق زلزله زده اندیکا بازسازی می‌شود

اهواز – ایرنا – رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: ۲ هزار و ۵۰۰ واحدمسکونی در مناطق زلزله زده اندیکا در دستور بازسازی قرار گرفته است که ۵۰۰ واحد آن تا پایان امسال به مردم تحویل داده می شود.

به گزارش ایرنا اکبر نیکزاد یکشنبه شب در نشست قرارگاه بازسازی مناطق زلزله زده اندیکا که با حضور معاون اجرایی رییس جمهور در پاویون فرودگاه اهواز برگزار شد با اشاره به روند اجرایی بازسازی مناطق زلزله زده اندیکا افزود: پس از وقوع زمین لرزه و پایان آواربرداری، خسارت های وارد شده به منازل این منطقه صورت گرفت.

وی ادامه داد: بر اساس ارزیابی انجام شده یک هزار واحد مسکونی نیاز به تخریب و نوسازی و یک هزار و ۵۰۰ واحد نیز نیاز به تعمیر داشت که در مراحل اجرایی مشخص شد تمام خانه های تعمیری نیاز به تخریب و بازسازی دارد به همین دلیل نوسازی ۲ هزار و ۵۰۰ واحد از منازل زلزله زده اندیکا در دستور کار این بنیاد قرار گرفت.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور با مطلوب ارزیابی کردن روند بازسازی مناطق زلزله زده اندیکا، افزود: تا کنون ۴۰۰ اسکلت ساختمانی منازل در دست احداث، اجرا شد و این آمار تا دو ماه آینده به یک هزار واحد افزایش می یابد.

نیکزاد با اشاره به تاکید رییس جمهور بر محرومیت زدایی از مناطق زلزله زده اندیکا، اظهار داشت: اصلاح، تعریض، زیرسازی و ایمن سازی راه های مواصلاتی روستاهای این مناطق به ویژه جاده سرشط اندیکا در حال انجام است.

وی با بیان اینکه برای ارتقای راه های مواصلاتی میان روستاهای منطقه اندیکا اعتبار مناسبی در نظر گرفته شده است ادامه داد: ماشین آلات راه سازی بنیاد مسکن در منطقه مستقر شده اند تا وضعیت راه های روستایی اندیکا را به متوسط استانی ارتقا دهند.

نیکزاد با اشاره به سفر  سرزده  ۲ ماه پیش رییس جمهور به مناطق زلزله زده اندیکا گفت: برنامه ریزی برای عملیاتی کردن تمام مصوبه های رییس جمهور در سفر به این مناطق در دستور کار است که با اجرایی شدن این طرح ها وضعیت زیرسازی و شرایط اهالی منطقه تغییر پیدا می کند.

وی افزود: ضمانت پرداخت تسهیلات مسکن روستایی و نیز پرداخت تسهیلات بازسازی مناطق زلزله زده به صورت سفته زنجیره ای سه نفره است این مصوبه در استان خوزستان و بانک های عامل عمل می شود که نتیجه این کار تسهیل در پرداخت تسهیلات به روستاییان و زلزله زدگان است.

به گزارش ایرنا، معاون اجرایی رییس جمهور در سفری ۲ روزه از روز گذشته وارد خوزستان شد و امروز در دومین روز سفر خود به این استان علاوه بر بازدید از مناطق زلزله زده اندیکا، در جلسه قرارگاه بازسازی این شهر شرکت کرد.بازدید از طرح تزریق آب به خط لوله غدیر، بازدید از طرح جامع فاضلاب اهواز، دیدار با امام جمعه اهواز از جمله برنامه های دیروز معاون اجرایی رییس جمهور به خوزستان بود.

از ۱۲ تا ۱۷ مهر گذشته، پنج زلزله بزرگ، که بزرگترین آن ۵.۷ درجه در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) در مرز استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری حوالی چلگرد رخ داد اندیکا را لرزاند. به گفته استاندار خوزستان این زمین لرزه‌ها بیش از پنج هزار میلیارد ریال به اندیکا خسارت وارد کرد. ۱۳۰ روستای شهرستان اندیکا بر اثر این زمین لرزه‌ها دچار خسارت شدند. شهرستان اندیکا در شمال شرق خوزستان دارای حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت است.

رییس دولت سیزدهم هفتم آبان ماه امسال نیز به همراه معاون اول خود به صورت سرزده برای بررسی وضعیت زلزله زدگان شهرستان اندیکا وارد خوزستان شد و از نزدیک با حضور در مناطق زلزله زده دستورات لازم برای حل مشکل این مناطق را صادر کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha