رسانه روسی: نیروی دریایی روسیه عامل ترس افسران نیروی دریایی آمریکاست

تهران- ایرنا - پایگاه خبری ژئوپلتیک و نظامی روسی در مقاله ای تحلیلی به دلایل تشویش نیروی دریایی آمریکا در برابر نیروی دریایی کشورش پرداخته است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه خبری «۱۹۴۵» روسیه، در مقاله ای تحلیلی درباره نیروی دریایی روسیه نوشت: «بدون شک نیروی دریایی حال حاضر روسیه، قابل مقایسه با نیروی دریایی اتحاد جماهیر شوروی نیست و احتمالا چین باید تهدید مهم تری برای امنیت ملی آمریکا و غرب قلمداد شود اما روسیه را نیز نباید دست کم گرفت.  

مسکو سالهاست در پی برنامه های بروزرسانی نیروهای ارتشی خود می باشد و  بدون شک نیروی دریایی روسیه چرخ دنده مهمی در انتقالات مهمات  نظامی برای این کشور است.  

مشابه بخش های دیگر ارتش روسیه، نیروی دریایی این کشور نیز از بی اعتنایی قابل توجهی رنج می برد که در پی فروپاشی شوروی و رکود اقتصادی در این کشور اتفاق افتاد. اگرچه تلاش هایی برای به روز رسانی نیروهای نظامی این کشور که در اواخر دهه ۲۰۰۰میلادی آغاز شد شرایط نیروی دریایی این کشور را بهبود بخشید اما همچنان این نیروی دریایی ۷۵ درصد کوجکتر از نیروی دریایی شوروی می باشد که  دارای تقریبا ۶۵۰ کشتی و ناو دریایی بود.  

نیروی دریایی روسیه متشکل از ۴ ناوگان که عبارتند از ناوگان شمالی، ناوگان پیسفیک (اقیانوس آرام)، ناوگان دریای سیاه و ناوگان بالتیک و  ۱ ناوچه (ناوچه دریای خزر) می باشد.  

نیروی دریایی روسیه ۲ هدف و برنامه اولیه را دنبال می کند که عبارتند از استراتژی بازدارنده برای قابلیت های هسته ای و دفاع از خاک کشورش. با این حال توانایی اعزام جهانی ولو در مقیاسی بسیار کوچکتر از ارتش دریایی آمریکا را نیز دارد.  

براساس اطلاعات سازمان اطلاعاتی دفاع روسیه، نیروی دریایی این کشور  توانایی های خود در ثبات، آموزش، آمادگی و اعزام را حفظ کرده که نتیجه  تلاش ها برای به روز رسانی اش می باشد.  

به علاوه مسکو در حال ساخت و ساز شناورهای سطح و زیردریایی های جدید نیز می باشد.   امروزه نیروی دریایی این کشور با ۱۳۰ هزار کارمند و تقریبا ۳۲ شناور اصلی سطح که شامل یک حامل هواپیمایی، ۲ رزم ناوجنگنده، ۱ رزم ناو، ۱۲ ناوشکن و ۱۱ ناوچه  می باشد که میانگین عمر شناورهای ارتش روسیه بین ۲۰ تا ۲۵ سال تخمین زده می شود.

با این وجود در زمانه امروز و با توجه به تکنولوژی های پیشرفته موشکی، شناورهایی که سلاح ها را حمل می کنند به اندازه خود سلاح ها مهم نیستند.  

در نهایت به رغم چالش ها و کمبودهای ارتش روسیه هنوز نیرویی قابل ملاحظه به شمار می رود و می تواند به تهدیدی جدی برای آمریکا در مناقشات پیچیده تبدیل شود.  

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha