اعتراف اشرف غنی در مورد اشتباه بودن اعتماد به وعده های آمریکا و غربیها

تهران- ایرنا- رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان ضمن دفاع از تصمیمش برای فرار از این کشور در اوایل سال جاری همزمان با پیشروی طالبان، عنوان کرد که وی این کار را انجام داد تا مانع از ویرانی کابل شود. وی همچنین اعتماد به شرکای بین‌المللی از جمله آمریکا را یک دلیل مهم روی دادن اتفاقات منجر به سقوط کابل برشمرد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از تارنمای شبکه «بی بی سی جهانی»، اشرف غنی در گفت وگو با ژنرال «نیک کارتر» رئیس سابق ستاد مشترک ارتش انگلیس در «برنامه رادیو ۴ » این شبکه خاطر نشان کرد که زمانی که روز ۱۵ اوت از خواب بیدار شده، به هیچ وجه نمی دانسته آخرین روزش در افغانستان خواهد بود.

رئیس جمهوری سابق افغانستان به توافق حاصل شده میان گروه طالبان و آمریکای تحت هدایت «دونالد ترامپ» اشاره کرد که مسیر را برای اتفاقات ۱۵ اوت هموار کرد. اشرف غنی افزود: به جای یک روند صلح، ما یک روند خروج از افغانستان داشتیم. در مسیر این توافق، ما حذف شدیم.

اشرف غنی خاطر نشان کرد که تمایل دارد به دلایل سقوط کابل از جمله اعتماد به شرکای بین المللی از جمله آمریکا اشاره کند. وی تاکید کرد که آمریکا دو توافق با طالبان امضا کرده بود که این توافقها با هم کاملا متفاوت بودند.

وی اضافه کرد که آمریکا در مورد توافقهایی که با طالبان انجام داده بود، دایم ما را تحت فشار برای اجرای آن می گذاشت، از جمله آزادی زندانیان این گروه که قرار بود چند صد نفر آزاد شود، ولی واشنگتن به طالبان وعده پنج هزار زندانی را داده بود و ما تحت فشار مجبور به آزاد کردن آنها شدیم .

اشرف غنی در گفت وگو با کارتر که به رسم هر ساله به عنوان سردبیر مهمان در این بنگاه سخن پراکنی حضور یافته، گفت، فقط زمانیکه با بالگرد در حال انتقال به فرودگاه کابل بود، فهمید که در حال ترک افغانستان است.

اشرف غنی پس از فرار از افغانستان با انتقادهایی روبرو شد و اکنون در امارات حضور دارد.

رئیس جمهوری سابق افغانستان در این گفت وگو تصریح کرد که نیروهای طالبان توافق کرده بودند که وارد کابل نشوند، اما دو ساعت بعد شرایط به گونه دیگری رقم خورد.

وی افزود: دو گروه متفاوت طالبان در حال نزدیک شدن از دو مسیر مختلف به کابل بودند. احتمال درگیری گسترده میان آنها که منجر به ویرانی شهری با جمعیت پنج میلیون نفری شود، بسیار بود.

اشرف غنی موافقت کرد که اجازه دهد مشاور امنیت ملی او و همسرش کابل را ترک کنند، سپس منتظر خودرویی شد تا او را به وزارت دفاع برساند. این خودرو هرگز نیامد و به جای آن رئیس بخش امنیت ریاست جمهوری پیش او آمده و گفت که ممکن است در صورت درنگ، همه کشته شوند.

رئیس جمهوری سابق افغانستان افزود: رئیس بخش حفاظت ریاست جمهوری بیشتر از دو دقیقه به من وقت نداد. دستور من این بود که آماده خروج از کابل و حرکت به سوی ولایت «خوست» شویم. او به من گفت که خوست و «جلال آباد» هر دو سقوط کرده اند. نمی دانستم به کجا خواهیم رفت. زمانیکه هواپیما به هوا برخاست، برایم مشخص شد که ما در حال ترک افغانستان هستیم. بنابراین ترک کشور ناگهانی رخ داد.

اشرف غنی در ادامه این گفت وگو در پاسخ به اتهامات مربوط به اینکه وی حجم زیادی پول با خود برده، گفت: می خواهیم به این مسئله اشاره کنم که هیچ پولی به خارج از افغانستان نبردم. سبک زندگی من برای هر کسی مشخص و شناخته شده است. چه کار می خواستم با پول انجام دهم؟.

اشرف غنی در ادامه گفت: کارنامه زندگی من نابود شد و من قربانی توافقهای آمریکا با طالبان شدم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha