رایزنی جریان های سیاسی برای تشکیل دولت جدید عراق آغاز شد

تهران– ایرنا– با ورود هیات نمایندگان گروه موسوم به "چارچوب هماهنگی" به نجف اشرف در روز چهارشنبه برای برگزاری نشستی با مقتدا صدر، رایزنی ها برای تشکیل دولت جدید عراق رسما آغاز شد.

به گزارش ایرنا، پس از آنکه دادگاه فدرال عراق روز دوشنبه این هفته اعتراضات به نتایج انتخابات پارلمانی اخیر را رد کرد، تحرکات سیاسی برای تشکیل کابینه جدید در عراق کلید زده شد؛ در همین راستا یک هیات از نمایندگان چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه پیش از ظهر چهارشنبه به نجف اشرف رفت تا با «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر دیدار و تبادل نظر کند.

«اینا» خبرگزاری رسمی عراق در این باره نوشت که دیدار هیات برگزیده چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه عراق با مقتدی صدر در منزل رهبر «جریان صدر» آغاز شده است.

در این نشست قرار است درباره تشکیل دولت جدید عراق گفت و گو و مذاکره شود.

پیشتر گفته شد که هیات برگزیده چارچوب هماهنگی شیعه برای دیدار با صدر شامل «هادی العامری»، «قیس خزعلی» و «فالح و فیاض» است.

مقتدی صدر پیشتر گفته بود که «دولت اکثریت ملی» تشکیل خواهد داد، اما در مقابل چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه معتقد به تشکیل «دولت توافقی» است.

چارچوب هماهنگی شیعه یا «بیت شیعه» از همه نیروها و جریان های سیاسی شیعی از جمله دولت قانون، فتح، جریان حکمت ملی تشکیل شده است.

جریان صدر که بر اساس نتایج انتخابات پارلمانی ۱۸ مهر گذشته بیشترین کرسی (۷۳ کرسی) را به دست آورده عضو چارچوب هماهنگی نیروهای شیعه نیست.

احزاب و گروه های سیاسی شیعه عضو چارچوب هماهنگی با وجود انتقاد شدید به عملکرد دادگاه فدرال عراق در تایید انتخابات پر حرف و حدیت این کشور، به رای این نهاد قضایی تمکین کردند.

نیروهای چارچوب هماهنگی سیاسی شیعه عراق بر این باورند که در انتخابات زودهنگام پارلمانی ۱۰ اکتبر ۲۰۲۱ (۱۸ مهر ۱۴۰۰) تقلب و دستکاری روی داده بود، بنابراین با ارائه شواهد و مدارک از دست بردن در انتخابات به دادگاه فدرال عراق، خواستار ابطال نتایج این رویداد بودند.

دادگاه فدرال عراق روز دوشنبه سرانجام پس از برگزاری چند نشست رای به تایید انتخابات پارلمانی داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha