۹ دی ۱۴۰۰، ۸:۰۳
کد خبرنگار: 1226
کد خبر: 84594780
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

۸۶ هزار تن گندم برای ارتقای کیفیت نان به خراسان شمالی وارد شد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: امسال ۸۶ هزار تن گندم از خارج کشور و سایر استان ها برای تامین آرد و همچنین ارتقای کیفیت این محصول وارد سیلوها و انبارهای استان شد.

سیدجلال موسوی روز پنچشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال ۸۱ هزار تن گندم وارداتی از بندر به استان حمل شده و پنج هزار تن از این محصول هم از استان های همجوار تامین شده است.

وی افزود: اکنون موجودی سیلوها و میزان ذخیره گندم در استان مناسب است، میزان گندم دپو شده پاسخگوی نیاز  امسال و حتی ماه های ابتدای سال آتی است از این رو نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی اظهار داشت: در این استان ماهیانه هفت هزار و ۳۰ تن آرد یارانه ای (یارانه ای یک) میان نانوایی ها توزیع می شود که البته سرانه مصرف این محصول بیش از میانگین کشوری است. 

وی درباره عرضه خارج از شبکه آرد و نان در نانوایی های استان گفت: در این فصل و با توجه به کم شدن فعالیت های کشاورزی، مصرف نان و تقاضا برای آن کاهش یافته است و عرضه خارج از شبکه هم کمتر شده است.

وی اظهار داشت: بر اساس برآوردها، پیش از این و در فصل تابستان ۱۰ تا ۱۵ درصد از آرد و نان تولیدی استان خارج از شبکه عرضه می شد اما اکنون این رقم به کمتر از ۱۰ درصد کاهش یافته است.

موسوی افزود: امسال متاثر از خشکسالی و کاهش بارندگی ها، میزان تولید گندم در کشتزارهای استان بشدت کاهش یافت و البته میزان تحویل این محصول به دولت هم کاهش داشت به طوری که تمام گندم های خریداری شده از کشاورزان استان پیش از فصل پاییز به مصرف رسید.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی با بیان اینکه امسال میزان تحویل گندم به دولت در این استان نسبت به پارسال ۸۵ درصد کاهش دارد خاطرنشان کرد: میزان خرید گندم امسال تنها ۱۹ هزار و ۲۱۳ هزار تن است که این رقم در سال گذشته ۱۳۱ هزار تن ثبت شده است.  

خشکسالی و کاهش بارندگی ها سبب شد تا ۳۰ درصد از گندم و جوی دیم زارهای خراسان شمالی از بین برود. 

پیش از این، رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفته بود که کاهش بارندگی و خشکسالی ۳۸ هزار هکتار از اراضی دیمزار غلات ( جو و گندم ) استان را نابود کرد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha