چارچوب هماهنگی شیعه عراق: معترضان انتخابات به خانه بازگردند

تهران – ایرنا – چارچوب هماهنگی شیعه (بیت شیعه) عراق در بیانیه ای از تظاهرکنندگان به نتایج انتخابات پارلمانی دهم اکتبر (۱۸ مهر) خواست که به اعتراض ها پایان دهند و به خانه بازگردند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، چارچوب هماهنگی شیعه متشکل از جریان ها و گروه های سیاسی شیعی عراق به جز جریان صدر بیانیه ای در باره اعترضات به نتایج انتخابات و معترضانی که خواستار بازشماری دستی آرا بودند، صادر کرد.

بیانیه با قدردانی از تظاهرکنندگان مسالمت آمیز از آنان خواسته که عقب نشینی کنند و به خانه های خود بازگردند.

چارچوب هماهنگی گروه های شیعه در بیانیه خود آورده است که از همه تظاهرکنندگان مسالمت آمیز که با وجود تیراندازی، شهید و زخمی شدند و رنج ها را تحمل و مقاومت کردند، قدردانی می کنیم.

بیانیه افزوده که مسالمت آمیز بودن اعتراض ها، مظلومیت تظاهرکنندگان و دستکاری در نتایج و عادلانه نبودن قانون انتخابات را تایید کرد؛ با وجود شکیبایی و تحمل بیش از ۷۰ روزه برای پیگیری خواست شما دادگاه فدرال با همه فشارها نتوانست تقلب و دستکاری آرا را تایید کند.

چارچوب هماهنگی شیعه خطاب به تظاهرکنندگان ادامه داده که تصمیم دادگاه فدرال در باره دخالت در اصلاح قانون و لغو بازشماری الکترونیکی وهمچنین تخلف از قانون توسط کمیسیون انتخابات در اعلام نتایج اولیه و بسیاری از مسائلی که در تصمیم دادگاه فدرال آمده به طور قطع همه دلیلی بر درستی و صداقت ادعای شما مبنی بر تقلب و دست بردن در انتخابات  است.

در بیانیه چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعی آمده است: پس از تصمیم دادگاه فدرال برای تایید نتایج انتخابات با وجود ایرادهای آشکار و با توجه به پایبندی ما به تصمیم دستگاه قضایی عراق، از برادران تظاهرکننده که با مقاومت شان از حقوق خود دفاع کردند، قدردانی  می کنیم و به شما قول می دهیم از حقوق تان دفاع کنیم و با جدیت تمام از مسیر دستگاه قضایی همه تعرض ها به ویژه شهید و زخمی شدن شماری از تظاهرات کنندگان را پیگیری می کنیم.

بیانیه تاکید کرده که چارچوب هماهنگی شیعه با وفادار بودن به تظاهرکنندگان همه حقوق و مطالبات آنان را از طریق مجرای قانونی پیگیری خواهد کرد.

چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه اضافه کرده است که در روزهای آینده این مهم  را پیگیری خواهد کرد و از تظاهر کنندگان حمایت و در کنار آنها خواهد ایستاد.

بیت شیعه در پایان بیانیه خود با اعلام اینکه برای خدمت به عراق و دفاع از کشور تلاش خواهد کرد، از پایمردی و کوشش های معترضان انتخابات و نیز ایستادگی آنان قدردانی کرده و از تظاهرکنندگان خواسته اند که به خانه های خود بازگردند.

بیت شیعه یا چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعی عراق شامل جریان ها و گروه های سیاسی شیعه عراق به جز «جریان صدر» به رهبری «مقتدی صدر» است.

همه این گروه ها معتقدند که در انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق که ۱۸ مهر ۱۴۰۰ برگزار شد، تقلب صورت گرفته و بنابراین خواستار ابطال نتایج انتخابات شدند.

با وجود ارایه مدارک و اسناد تقلب و دست بردن در آرا که «هادی العامری»، رهبر ائتلاف فتح آنها را با شکایت نامه ای به دادگاه فدرال ارسال کرده بود، قضات دادگاه فدرال با رد همه شکایت ها روز دوشنبه رای پایانی خود را صادر و انتخابات را تایید کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha