واکنش جریان صدر به تایید انتخابات عراق

تهران – ایرنا – جریان صدر به رهبری «مقتدی صدر» در نخستین واکنش به تایید نتایج انتخابات پارلمانی ۱۸ اکتبر گذشته عراق از سوی دادگاه فدرال ، اعلام کرد که به سمت اجرای «پروژه اصلاحات بزرگ» در عراق پیش خواهد رفت.

به گزارش ایرنا، «حسن العذاری»، رئیس ائتلاف صدر در پارلمان آینده عراق تأیید کرد که این جریان به دنبال اجرا و پیشبرد پروژه بزرگ اصلاحات است.

تارنمای «السومریه نیوز» خبر داد که وی در نشست مطبوعاتی که در «الحنانه» برگزار شد، از کمیسیون عالی مستقل انتخابات «به دلیل بی طرفی» و «از دادگاه عالی فدرال به سبب موضع و یکپارچگی» [در صدور رای تایید انتخابات پارلمانی] قدردانی کرد.

وی با اعلام این که [مقتدی] صدر نقش اساسی در کمک به ثبات عراق ایفا کرد، افزود که نشست آغاز به کار پارلمان در زمان تعیین شده برگزار خواهد شد.

انتخابات پارلمانی عراق ۱۸ مهر ۱۴۰۰ (دهم اکتبر ۲۰۲۱) برگزار شد اما برخی احزاب مدعی تقلب در انتخابات شدند و نسبت به صحت نتایج آن تشکیک وارد کردند.

دادگاه فدرال عراق سرانجام پس از برگزاری چندین جلسه و بررسی شکایت های انتخاباتی به ویژه شکایت «هادی العامری»، رهبر ائتلاف فتح مبنی بر تقلب و دست بردن در آرا و دخالت های غیرقانونی کمیسیون مستقل انتخابات در روند برگزاری و شمارش آرا، دیروز رای نهایی خود را صادر و با رد شکایت ها، نتایج انتخابات این کشور را تایید کرد.

ائتلاف فتح که شکایات خود در قالب ۲۰ پرونده شامل اسناد و شواهد مختلف مبنی بر تقلب در انتخابات را به دادگاه ارائه کرد، خواستار ابطال نتایج آرا شده بود.

در پی صدور رای نهایی دادگاه فدرال هادی العامری، رئیس ائتلاف فتح عراق دیروز در پی رد این شکایت، اعلام کرد که به رای صادره از سوی دادگاه پایبند است.

العامری در اظهاراتی به رسانه ها اعلام کرد که «به رغم باور عمیق و اعتقاد راسخ نسبت به تقلب و دستکاری در انتخابات» به رای صادر شده از سوی دادگاه فدرال عراق پایبند است.

رهبر ائتلاف فتح عراق تاکید کرد که این تصمیم را به دلیل «پایبندی به قانون اساسی، قانون و دغدغه نسبت به ثبات امنیتی و سیاسی عراق» اتخاذ کرده است.

وی افزود: شکایاتی که به دادگاه فدرال ارائه کردیم، محکم و منطقی و مقبول بود و اگر به دادگاه های قانون اساسی در هر کشوری که دموکراسی در آن مورد احترام است، ارائه می شد، برای ابطال نتایج انتخابات کفایت می کرد.

العامری تاکید کرد که دادگاه فدرال تحت فشارهای بسیار زیاد از داخل و خارج عراق بوده است.

بر پایه نتایج انتخابات عراق که پیش تر هم اعلام شده بود، جریان صدر با کسب ۷۳ کرسی بیشترین کرسی های پارلمان آینده عراق را کسب کرده است.

«عماد جلیل»، از اعضای کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق، دیروز همزمان با تایید نتایج و رد شکایت شکایت ها، تاریخ تشکیل نخستین نشست پارلمان این کشور را حداکثر ۱۵ روز پس از تاریخ تصویب نتایج انتخابات و دهم تا پانزدهم ماه آینده میلادی (ژانویه) اعلام کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha