تجمع معترضان و تشدید تدابیر امنیتی در بغداد همزمان با اعلام نتایج

تهران – ایرنا – همزمان و در آستانه اعلام رای نهایی در باره نتایج انتخابات پارلمانی زود هنگام عراق، امروز (دوشنبه) خیابان های مهم بغداد به ویژه در مناطق مرکزی پایتخت شاهد اتخاذ تدابیر امنیتی شدید است، با این وجود خبرها حاکی است که معترضان نتایج انتخابات در چند منطقه دست به تجمع زده اند.

به گزارش ایرنا، منابع عراقی اعلام کردند که امروز دادگاه فدرال این کشور رای نهایی خود را در باره تایید یا ابطال نتایج انتخابات پارلمانی اعلام خواهد کرد.

قضات دادگاه فدرال عراق چهارشنبه گذشته پس از شنیدن اظهارات «هادی العامری» رهبر ائتلاف الفتح و دریافت مدارک و مستندات وی مبنی بر وقوع تقلب و دست بردن در آرا اعلام کردند که یکشنبه هفته آینده نظر نهایی خود را در تایید یا رد نتایج انتخابات اعلام خواهند کرد.

دادگاه فدرال عراق در حالی قرار بود روز گذشته رای نهایی خود را درباره نتایج انتخابات پارلمانی این کشور اعلام کند که اعلام تعطیلی یکشنبه به مناسبت کریسمس، صدور رای نهایی را به امروز موکول کرد و این درحالی است که اعتراضات به نتایج انتخابات هم در دادگاه و هم در کف خیابان همچنان ادامه دارد.

بر اساس اعلام مقام های عراقی دادگاه فدرال به عنوان مرجع و داور پایانی رسیدگی به شکایات، امروز (دوشنبه) رای قطعی و نهایی خود را در باره شکایت هادی العامری و شکایت های دیگر مبنی بر ابطال نتایج انتخابات، اعلام خواهد کرد.

همزمان با نشست دادگاه فدرال، دروازه‌های منطقه سبز در مرکز بغداد و بیشتر خیابان‌های پایتخت از جمله پل های مهم بسته شده و نیروهای امنیتی در آنها مستقر شده اند.

در همین راستا، از صبح امروز شمار قابل توجهی از مخالفان نتایج انتخابات با تجمع در مقابل شورای عالی قضایی و دادگاه فدرال خواستار ابطال نتایج شده اند.

تصاویر و فیلم هایی که در رسانه ها و شبکه های اجتماعی عراق منتشر شده نشان می دهد که ماموران امنیتی با معترضان درگیر شده و زد و خورد میان دو طرف درگرفته است.

معترضان با سر دادن شعارهایی در مقابل دادگاه فدرال، دخالت کمیسیون عالی مستقل انتخابات در فرایند برگزاری این روداید و تقلب و دستکاری آرا را محکوم کرده و خواستار ابطال نتایج انتخابات هستند.

دادگاه فدرال عراق چهارشنبه گذشته برای دومین بار صدور حکم نهایی در باره اعلام نتایج انتخابات پارلمانی را به تعویق انداخت.

شورای عالی قضایی در بیانیه ای که همان روز منتشر شد، اعلام کرد که دادگاه فدرال تصمیم به تعویق نشست تجدیدنظر در مورد نتایج انتخابات گرفت، این موضوع در پی  شنیدن آخرین سخنان و دریافت دادخواست دو طرف دعوا (مخالفان و موافقان) صورت گرفت.

در پی شکایت «هادی العامری» رهبر ائتلاف فتح نسبت به نتایج انتخابات پارلمانی عراق، این شکایت به دادگاه فدرال ارجاع شد و اکنون همه نگاه ها متوجه این دادگاه است تا رای نهایی خود را صادر کند.

انتخابات پارلمانی عراق ۱۸ مهرماه (دهم اکتبر) برگزار شد اما برخی احزاب مدعی تقلب در انتخابات شدند و نسبت به صحت نتایج آن تشکیک وارد کردند.

«محمد الساعدی» وکیل ائتلاف فتح در پرونده شکایت علیه نتایج انتخابات، روز گذشته (یکشنبه) در گفت و گو با روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن، با اعلام خبر تعویق جلسه ویژه دادگاه فدرال عراق برای اعلام رای نهایی خود در باره شکایت های مطرح شده، گفت که این جلسه به فردا – امروز دوشنبه - موکول شده و غیرقابل تعویق است.

وی افزود: ادله و اسناد زیادی که نشان می دهد انتخابات سالم و پاک برگزار نشده، تقدیم دادگاه شده است.

وکیل ائتلاف فتح در عین حال تاکید کرد که رای صادره از دادگاه فدرال برای همه الزام آور است و غیرقابل فرجام خواهی است. 

از سوی دیگر «فاضل الفتلاوی» از رهبران فراکسیون «صادقون» وابسته به «عصائب اهل الحق» از دیگر گروه های معترض به نتایج انتخابات عراق پیش بینی کرد که دادگاه فدرال نتایج برخی از حوزه های انتخابی را ابطال و دستور شمارش آراء به صورت دستی در برخی از حوزه های دیگر را صادر می کند.

وی افزود: پیش بینی می شود که رای دادگاه فدرال نتایج اعلام شده از سوی کمیساریای عالی انتخابات عراق را ولو به صورت کم، تغییر می دهد.

الفتلاوی در عین حال تاکید کرد که رای دادگاه فدرال برای همه محترم و الزام آور است، حتی اگر به گفته او، شکایات ارائه شده از سوی دادگاه رد شود.

ائتلاف فتح شکایات خود در قالب ۲۰ پرونده شامل اسناد و شواهد مختلف مبنی بر تقلب در انتخابات را به دادگاه ارائه کرده و خواستار ابطال نتایج آرا شده است.

ائتلاف فتح در این دور از انتخابات موفق به کسب ۱۷ کرسی شده است.

در عین حال طی روزهای اخیر به ویژه در روز شنبه این هفته هزاران نفر از معترضان به نتایج انتخابات در بغداد و برخی دیگر از شهرهای عراق دست به تجمع های اعتراضی زدند  و امروز نیز اعتراضات با شدت بیشتر در پایتخت عراق از سرگرفته شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha