کرملین: تضمین های امنیتی از سوی ناتو مساله مرگ و زندگی برای روسیه است

مسکو - ایرنا - دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که ارائه تضمین های امنیتی از سوی پیمان آتلانتیک شمالی " ناتو"، مساله مرگ و زندگی برای روسیه است.

به گزارش ایرنا، پسکوف روز یکشنبه در برنامه سیاسی «مسکو. کرملین. پوتین» در شبکه تلویزیونی روسیه۱ گفت: امنیت روسیه بخاطر ادامه فریبکاری‌های غرب در پیشروی ناتو به شرق در خطر است.  

وی افزود: غرب در طول دو دهه اخیر حتی زمان بیشتر روسیه را فریب داده است و بر اثر این فریبکاری، به وضعیتی رسیده ایم که امنیت کشور ما به خطر افتاده است.  ادامه پیشروی ناتو به سوی مرزهای روسیه و استقرار زیرساخت های این سازمان و ایجاد تنش های سیاسی و نظامی، برای کشور ما خطرناک شده است.  

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در ادامه تصریح کرد: از این منظر گسترش ناتو با پیوستن کشورهایی همچون اوکراین و سایر جمهوری های شوروی سابق، تهدید محسوب می شود. این مساله مرگ و زندگی برای ما است.

 وزارت امور خارجه روسیه پیشتر پیش نویس توافقنامه‌هایی بین مسکو و واشنگتن در مورد تضمین‌های امنیتی و توافقنامه اقدام های لازم برای تضمین امنیت فدراسیون روسیه و کشورهای عضو ناتو را به طرف آمریکایی تحویل داد.  

پسکوف در ادامه برنامه تلویزیونی،  با بیان این‌که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس مطبوعاتی سالانه خود در مورد لزوم دریافت تضمین های از ناتو و آمریکا برای عدم گسترش این سازمان به شرق با هیجان سخن گفت، اظهار کرد: هر بار که رئیس جمهوری روسیه در مورد منافع ملی و امنیت کشور سخن می گوید دچار هیجان می شود اما این حالت سخنان وی، باعث نمی شود که کمتر قانع کننده باشد.   

 به گفته پسکوف، مذاکرات امنیتی میان روسیه و آمریکا در ژنو در اوایل سال آینده نشان خواهد داد که آیا واقعا آمریکا برای دادن پاسخ قانع کننده در این زمینه آمادگی دارد؟

وی افزود: تعلل در آغاز مذاکرات امنیتی، برای رئیس جمهوری روسیه قابل قبول نیست و باید هر چه سریعتر راه حلی یافت و این راهکار باید در راستای منافع روسیه باشد.  

 سخنگوی رئیس جمهوری روسیه این را نیز گفت که در وضعیت پیرامون مذاکرات روسیه با آمریکا و ناتو جای خوش بینی اندک وجود دارد و امید است که این مذاکرات به ثمر بنشیند.  

پوتین پیشتر گفته بود که تصمیم برای آغاز مذاکرات میان روسیه و آمریکا در مسائل مربوط به ارائه تضمین های امنیتی در اوایل ماه ژانویه سال آینده  را مثبت می داند.  

رئیس جمهوری روسیه هفته گذشته در این رابطه گفت: جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد برای مذاکره داد و ما به او پاسخ دادیم. به نظر من این رویکرد بسیار سازنده و سریع بود.

پوتین با اشاره به این‌که پیشنهاد برای ارائه تضمین های امنیتی را به آمریکا و ناتو ارائه کرده است، افزود: ما آماده ایم تا در سازمان امنیت و همکاری اروپا در این مورد مذاکره کنیم.  

مقام های روسیه می گویند که ناتو و آمریکا در سال‌های آخر فروپاشی شوروی به میخاییل گورباچف رییس جمهوری این کشور وعده داده بودند که به سوی شرق گسترش نیابد اما در سه دهه اخیر خلاف وعده خود عمل کرده است.

روسیه از آمریکا و ناتو می خواهد تا تسلیحات و زیرساخت های خود را در قلمرو اوکراین و گرجستان مستقر نکنند و از عضویت این دو کشور در پیمان ناتو خودداری کنند و تضمین های امنیتی نیز در این رابطه مطرح شده است و در غیر این صورت مسکو پاسخ نظامی می دهد.

مذاکرات روسیه و آمریکا در مورد تضمین های امنیتی اوایل ماه ژانویه آینده در ژنو برگزار خواهد شد.

روسیه و ناتو نیز مقدمات برای برگزاری اجلاس شورای روسیه-ناتو را فراهم می کنند و هنوز تاریح برگزاری این نشست تعیین نشده است.  

برخی رسانه های روسی امروز به نقل از ینس استولتنبرگ دبیر کل پیمان ناتو از امکان برگزاری نشست شورای روسیه - ناتو در روز ۱۲ ماه ژانویه (۲۲ دی ماه ۱۴۰۰) خبر دادند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha