اسکوچیچ: دوست دارم با ایران مقابل کرواسی بازی کنم

تهران- ایرنا- سرمربی تیم ملی فوتبال ایران که هم‌اکنون برای سال نو میلادی به کشور یعنی کرواسی سفر کرده است، در گفت‌وگو با یک رسانه کروات از بلندپروازی‌ها و رویای خود به همراه تیم ملی در جام جهانی قطر صحبت کرد.

به گزارش ایرنا، دراگان اسکوچیچ در حال انجام کار بزرگی در ایران است. او فوریه سال گذشته و زمانی که تیم ملی ایران کار خود را برای رسیدن به جام جهانی قطر سخت کرده بود، هدایت این تیم را به عهده گرفت و در ۱۳ حضور روی نیمکت تیم ملی این کشور ۱۲ برد و یک تساوی برابر کره جنوبی کسب کرده و حالا عملا به جام جهانی قطر رسیده و تنها یک معجزه می‌تواند جلوی صعود ایران را بگیرد. حالا در کنار «زلاتکو دالیچ» یک مربی کروات دیگر در قطر خواهد بود.

گفت‌وگوی اسکوچیچ با sportske کرواسی اینگونه آغاز شد:

تیم ملی ایران در گروه اول مرحله سوم انتخابی جام جهانی در رتبه نخست قرار دارد، کره جنوبی با ۱۴ امتیاز دوم و امارات با ۶ امتیاز در تعقیب آنان بوده و چهار بازی دیگر باقی مانده است. از لحاظ تئوری ایران هنوز به جام صعود نکرده اما به نظر مشکلی وجود ندارد.

ما از ۴ بازی آینده به یک پیروزی نیاز داریم تا صعودمان را قطعی کنیم. امارات باید تمام بازی‌های خود را ببرد و صعود نکردن ما تنها یک حالت دارد آن هم باختن در تمام بازی‌ها است؛ نمی‌دانم این اتفاق چه اندازه پتانسیل بدل شدن به واقعیت را دارد اما باید حرفه‌ای رفتار کرده و هیچ حریفی را ساده نگیریم. ۲۷ ژانویه باید با عراق و سپس با امارات بازی کنیم و هر دو بازی خارج از خانه است.

آیا ایرانی‌ها دوست دارند که آسوده خاطر باشند؟

من ذهنیت آنها را دوست دارم. آنها نمونه‌ ملتی هستند که می‌توانند از حد واقعی‌شان فراتر بروند؛ همانطور که خودشان می‌گویند آنها ۱۲۰ درصد خودشان را به کار می‌گیرند. در این مورد آنها شخصیت خوبی دارند و بازیکنانی نیستند که بخواهند آسوده باشند. آنها حرفه‌ای بوده و شمار زیادی از ۱۸ بازیکن ما لژیونر هستند.

در جام جهانی چه آرزو و بلندپروازی دارید؟

ایران هرگز از مرحله گروهی عبور نکرده و بنابراین صعود از این مرحله موفقیت بزرگی خواهد بود؛ ضمن اینکه ما برای تحقق این امر، کیفیت و پتانسل لازم را داریم. ایران در سنوات گذشته جام‌ جهانی‌ نتایج چشمگیری را کسب کرد؛ برابر پرتغال به تساوی یک بر یک رسید؛ به اسپانیا با تنها یک گل باخت و در برزیل مسی تک گل پیروزی‌بخش آرژانتین را به ثمر رساند. این نتایج نشانه این است که ایران می‌تواند هر حریفی را مدیریت کرده و از پس آنها برآید. آنها در جام جهانی آلمان، برزیل و روسیه حضور داشته و این یعنی آنها تجربه دارند. 

دوست دارید در قطر با کرواسی هم‌قرعه شوید؟

بله، دوست دارم اما قلبم دو تکه خواهد شد. بودن در جام جهانی و هدایت کردن تیمی با ۸۰ میلیون هوادار و بازی کردن مقابل تیم ملی کشور خود، به معنای واقعی تجربه‌ای به یاد ماندنی است. نمی‌دانم چطور باید با این موضوع مواجه شوم؛ جایگاه هواداران مملو از هواداران ایران و کرواسی خواهد شد و فوتبالی دیوانه‌وار در انتظارم خواهد بود. قطر برای ایران مثل بازی کردن در خانه است. احتمالا مثل کرانچار در زمان هدایت کرواسی در جام جهانی ۲۰۰۶ مقابل برزیل، گریه خواهم کرد.

آیا فکر می‌کنید ایران کرواسی را شکست می‌دهد؟ 

نمی‌دانم. نظر من این است که ما می‌توانیم هر تیمی را مدیریت کنیم. پیش‌بینی نمی‌کنم. کرواسی گزینه محتمل پیروزی است اما ایران هم شانس دارد.

زلاتکو دالیچ از تیم‌های کشورهای عربی به سرمربیگری کرواسی رسید؛ آیا شما هم چنین فرصتی دارید؟

هر مربی کرواتی دوست دارد تیم ملی کرواسی را هدایت کند. باعث افتخارم است که چنین اتفاقی بیافتد.

رابطه شما با دالیچ چطور است؟ 

به عنوان همکار و هم‌قطار رابطه معمولی داریم. 

حالا شما می‌توانید استدلال کنید که فدراسیون فوتبال کرواسی HNS روی شما حساب می‌کند.

این موضوع اهمیتی ندارد. من همیشه بلندپرواز بوده‌ و شغلم را دوست دارم. حقیقت این است که این فرصت را دارم تا در مورد آرزوهای بزرگ فکر کنم. هدایت تیم ملی ایران را هم شغلی بزرگ و مهم است. 

شما ۲۰ سال پیش که در تیم نوالیا بازی می‌کردید، با ماریان کوستیچ رئیس کنونی فدراسیون کرواسی همبازی بودید؟

نه؛ ولی از همان دوران یکدیگر را می‌شناسیم. 

آیا این امکان وجود دارد که او روزی با شما برای هدایت کرواسی تماس بگیرد؟

در حال حاضر کاملا به ایران تعهد دارم. پرس‌وجوهایی شده اما در حال حاضر مربی ایران هستم. جام جهانی برای من از پول و هر چیز دیگری مهم‌تر است. 

تصور می ‌کنیم که دوست دارید فوتبال اروپا را هم تجریه کنید.

قطعا. رویای من اسپانیا است؛ جایی که در لاس پالماس و کامپوستلا بازی کردم. اسپانیا کشور ایده‌آل من است و وقتی صحبت از فوتبال باشگاهی باشد، اسپانیا رویای من است. 

دینامو موفق‌ترین باشگاه فوتبال در کرواسی است؛ آیا می‌توانید با این تیم کارهای بزرگی انجام دهید؟

به دینامو فکر نمی‌کنم. در رایکا مربیگری کرده‌ام و مدتی است که قصد ندارم به عنوان مربی به کشورم بازگردم.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha