۵ دی ۱۴۰۰، ۱۱:۲۸
کد خبر: 84590925
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

روسیه، اولویت نخست ناتو در سال ۲۰۲۲

۵ دی ۱۴۰۰، ۱۱:۲۸
کد خبر: 84590925
روسیه، اولویت نخست ناتو در سال ۲۰۲۲

تهران-ایرنا- منابع خبری گزارش دادند که دبیرکل ناتو تصمیم گرفته در تاریخ ۱۲ ژانویه ۲۰۲۲میلادی (۲۲ دی) نشست شورای ناتو- روسیه را برگزار کند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، یک مقام ناتو به خبرگزاری‌ آلمان گفت که ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو تصمیم برگزاری این نشست را گرفته و مقامات ناتو در مورد این مسئله در حال رایزنی با مسکو هستند.

گزارش شده است که این نشست در صورت قطعی شدن روزهای ۱۲ و ۱۳ ژانویه با میزبانی بروکسل و در سطح وزرای دفاع کشورهای شرکت کننده برگزار خواهد شد.

استولتنبرگ چند روز پیش اعلام کرده بود که ناتو به روسیه پیشنهاد برگزاری نشست روسای ناتو- روسیه را در اوایل سال ۲۰۲۲ داده بود تا در مورد تحولات اوکراین مذاکراتی انجام شود.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز اخیرا تایید کرد که مسکو پیشنهادی از بروکسل در مورد برگزاری نشست شورای ناتو- روسیه دریافت کرده است. ماریا زاخارووا همچنین  از آمادگی مسکو برای مذاکره مستقیم در مورد پیشنهادهای امنیتی اعلامی از سوی روسیه خبر داد.

تنش‌ میان روسیه و غرب بر سر مسئله اوکراین در حالی همچنان تداوم دارد که آمریکا و متحدانش بر ادعای خود درباره قصد مسکو برای حمله به اوکراین اصرار می ورزند و به نظر می رسد به طور جدی می‌خواهند از این بهانه برای تضعیف و منزوی کردن روسیه استفاده کنند.

آمریکا اخیرا ضمن اشاره به تحرکات جدید روسیه در مرز با اوکراین مدعی شد که مسکو به دنبال حمله به خاک اوکراین است تا از این طریق بر امور داخلی اوکراین مسلط شود اما مقامات روسیه بارها تاکید کرده اند که این ادعای واشنگتن و متحدانش واهی و بی پایه و اساس بوده و هدف از این اتهام زنی‌ها، تشدید تنش میان غرب با مسکو است تا زمینه تضعیف روسیه فراهم شود.

آمریکا و متحدانش مدعی هستند که حضور نیروهای روسیه در مرز اوکراین تهدیدی برای این کشور محسوب می‌شود و پوتین درصدد حمله به کی‌یف است. این در حالیست که مسکو بارها عنوان کرده اقدامات نظامی‌اش در مرز با اوکراین عادی  است اما آمریکا و متحدانش همچنان قصد دارند شرایط مرز روسیه با اوکراین را پرتنش جلوه دهند.

واشنگتن و کی ‌یف اخیرا به متحدان اروپایی‌ خود اعلام کرده‌اند تحرکات نیروها در مرز با اوکراین نشان‌دهنده آمادگی جدید مسکو برای حمله به اوکراین است. اوکراین از آمریکا خواسته تا حمایت‌های امنیتی فوری از جمله تبادل اطلاعاتی را در دستورکارش قرار دهد.

در این میان دولت بایدن نگران است که اهداف روسیه در قبال اوکراین ممکن است مذاکرات واشنگتن- مسکو در مورد حملات سایبری و کنترل تسلیحات را از مسیر اصلی منحرف کند.

منطقه دونباس با ساکنان روس تبار در شرق اوکراین واقع شده است و از سال ۲۰۱۴ میلادی روس‌های این منطقه دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوگانسک تاسیس کرده و دولت‌های محلی مستقل از دولت اوکراین تشکیل داده‌اند.

روسیه بارها خواستار مذاکره دولت اوکراین با نمایندگان این دو منطقه برای دستیابی به توافق و حل و فصل اختلافات شده است اما کی یف مسکو را به حمایت و تشویق جدایی طلبان متهم می‌کند و مذاکره با نمایندگان این مناطق را رد می‌کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha