وعده سازمان ملل برای بزرگترین عملیات کمک رسانی به افغانستان درسال۲۰۲۲

نیویورک - ایرنا - معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه و هماهنگ‌کننده امداد اضطراری وعده داد عملیات کمک رسانی بشردوستانه در افغانستان در سال ۲۰۲۲ به بزرگترین عملیات از این نوع در سراسر جهان تبدیل خواهد شد و حدود ۲۲ میلیون نفر را پوشش خواهد داد.

 مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه و هماهنگ‌کننده امداد اضطراری روز چهارشنبه به وقت محلی از تصویب قطعنامه ۲۶۱۵ شورای امنیت با عنوان تسهیل کمک رسانی به افغانستان استقبال و تاکید کرد که این تصمیم مهم، انجام فوری تلاش های بشردوستانه برای نجات جان و معیشت افغان ها را امکان‌پذیر می‌سازد.

گریفیتس افزود: این قطعنامه بشردوستانه اجرای اقدامات برنامه ریزی شده از سوی سازمان ها را امکان پذیر می کند و به مؤسسات مالی و بازیگران تجاری برای ارتباط با فعالان در زمینه امور بشر دوستانه در افغانستان تضمین حقوقی می‌دهد.

معاون دبیر کل سازمان ملل خاطرنشان کرد که حدود ۱۶۰ سازمان بشردوستانه ملی و بین المللی در حال ارائه کمک های اساسی مانند آموزش، آب و فاضلاب، و حمایت از کشاورزی در افغانستان هستند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نیز هشدار داد که کودکان در افغانستان به دلیل ترکیب مرگبار افزایش سوءتغذیه، بحران غذایی بی سابقه، خشکسالی، اختلال در مراکز مهم تغذیه و سلامت، عدم دسترسی به  آب سالم و خدمات بهداشتی و آب و هوای شدید زمستان به طور فزاینده ای در مقابل بیماری ها آسیب پذیر می شوند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه به وقت محلی به اتفاق آرا به قطعنامه تسهیل کمک رسانی به افغانستان رای مثبت دادند.

با تصویب این قطعنامه، کمک های بشردوستانه به افغانستان که در آستانه سقوط اقتصادی است، تسهیل اما در عین حال دسترسی طالبان به این کمک های مالی مسدود می شود.

در این قطعنامه که به پیشنهاد آمریکا ارائه شد و به تصویب رسید، پرداخت وجوه، ارائه دارایی های مالی یا منابع اقتصادی، کالاها و خدمات لازم برای اطمینان از ارائه به موقع کمک های بشر دوستانه یا حمایت از چنین فعالیت هایی در افغانستان مجاز شمرده شده است.

این کمک‌ها از نیازهای اولیه انسانی در افغانستان حمایت می‌کند و نقض تحریم‌های اعمال‌شده بر نهادهای مرتبط با طالبان نیست.

آخرین گزارش امنیت غذایی در مورد افغانستان که در ۲۵ اکتبر منتشر شد،هشدار می دهد که ۲۲.۸ میلیون افغان بین نوامبر ۲۰۲۱ تا مارچ ۲۰۲۲ با بحران یا سطوح اضطراری ناامنی غذایی مواجه خواهند شد. این تعداد ۳۵ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه را نشان می دهد.

 دبیر کل سازمان ملل نیز در ماه سپتامبر درخواستی را برای کمک ۶۰۶ میلیون دلاری برای ارائه کمک های بشردوستانه به ۱۱ میلیون افغان در چندین بخش مختلف از جمله امنیت غذایی و کشاورزی، آموزش در شرایط اضطراری، آب، بهداشت و سلامت، تغذیه و محافظت ارائه کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha