۱ دی ۱۴۰۰، ۱۷:۳۹
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 84586527
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

سازمان جهانی بهداشت: دُز تقویتی، سپر دفاعی در برابر اومیکرون است

تهران – ایرنا - «هانس کلاگ» مدیر منطقه اروپای سازمان جهانی بهداشت ضمن درخواست از مردم اروپا برای دریافت دُز تقویتی واکسن، گفت که این تنها روش مهم تدافعی در برابر سویه اومیکرون است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از یورونیوز، وی در کنفرانس مشترک مطبوعاتی با «ولفگانگ موکشتاین» وزیر بهداشت اتریش هشدار داد که ابتلا به کووید –۱۹ در حال حاضر ۴۰ درصد بیش از مدت زمان مشابه سال گذشته است.

تا این لحظه اومیکرون در دستکم ۳۸ کشور عضو در این منطقه شناسایی شده است.

وی گفت شواهد اولیه نشان می دهد که دُز تقویتی واکسن در زمینه مقابله با اومیکرون ضروری است. وی تاکید کرد که این گونه در حال حاضر در انگلیس، دانمارک و پرتغال به گونه غالبی تبدیل شده و موارد ابتلا از ۱.۵ تا ۳ روز دو برابر شده و ممکن است طی چند هفته آینده گونه غالب در سراسر این منطقه شود.

وی افزود: حجم گسترده موارد ابتلای جدید به کرونا می تواند به بستری شدن بیشتر بیماران و اختلال در سیستم های بهداشتی و سایر خدمات حیاتی منجر شود. این مساله متاسفانه همین حالا هم به بستری شدن و مرگ بیماران منتهی شده است.

این هشدار در حالی صادر شد که تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت از مردم سراسر جهان خواست از شرکت در گردهمایی تعطیلات کریسمس خودداری کنند. وی همچنین هشدار داد که لغو یکه مراسم، بهتر از تعطیلی یک زندگی است.

براساس آمار سازمان ملل، بیش از ۲.۶ میلیون مورد ابتلا به کووید – ۱۹ در هفته های منتهی به ۱۳ دسامبر (۲۲ آذر) در سراسر ۵۱ کشور از جمله منطقه اروپایی سازمان جهانی بهداشت گزارش شده که بالاترین میزان در بین هر منطقه برای دوازدهمین هفته متوالی است.

بیش از ۲۶ هزار نفر جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده اند و مجموع جان باختگان این منطقه به بیش از ۱.۶ میلیون نفر رسیده است.

براساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری اروپا، تازه ترین گونه نگران کننده کرونا در ۶۴ کشور سراسر جهان از جمله اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا شناسایی شده است.

تا ۱۶ دسامبر (۲۵ آذر)، انگلیس بالاترین آمار ابتلا به اومیکرون در اروپا را با ۴ هزار و ۷۷۳ مورد گزارش داد. پس از آن دانمارک با ۲۶۷ مورد، آلمان با ۲۳۷ مورد، نروژ با ۱۷۹ مورد و هلند با ۱۴۹ مورد در رده های بعدی قرار دارند.

سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه اعلام کرد که شواهد گردآوری شده حاکی است که انتقال اومیکرون هر ۱.۵ تا ۳ روز دو برابر می شود.

همچنین به نظر می رسد که این سویه در برابر واکسن ها مقاوم تر است، به طوری که افرادی که کاملا واکسینه شده یا از بیماری بهبود یافته اند نیز ممکن است به اومیکرون مبتلا شوند یا دوباره مبتلا شوند.

این سازمان همچنین تاکید کرد که هنوز خیلی زود است درمورد ملایم تر بودن سویه اومیکرون نسبت به گونه دلتا نتیجه گیری شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha