خرمشاد: رفتار سیاسی ایرانی‌ها با ۳ جریان همخوانی بیشتری دارد

تهران- ایرنا- معاون سیاسی وزارت کشور، کثرت احزاب را عامل تضعیف جایگاه تشکلهای سیاسی عنوان کرد و گفت: روحیه و رفتار سیاسی ایرانی‌ها با سه گروه سیاسی عمده بیشتر همخوانی دارد و همواره شاهد حضور و رقابت سه جریان قدرت در کشور بوده‌ایم.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، محمدباقر خرمشاد در نشست مشترک با کمیته بین‌الملل خانه احزاب در وزارت کشور، احزاب را تجلی‌گاه افکار عمومی عنوان کرد و گفت: تقویت احزاب و گروه‌های سیاسی زمینه تحکیم نظام سیاسی را موجب می‌شود و برای همین باید برای ادامه مسیر رشد و حرکت کشور توجهی اساسی به احزاب و جریان‌های سیاسی در کشور داشته باشیم.

معاون سیاسی وزارت کشور در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به ضرورت ساماندهی احزاب و گروه‌های سیاسی در کشور، گفت: در حال حاضر در کشور بیش از ۱۰۰ حزب و گروه سیاسی فعالیت رسمی دارند و این در حالی است که در کمتر کشوری شاهد فعالیت این تعداد احزاب و جریان‌های سیاسی هستیم و برای همین کثرت احزاب باعث تضعیف جایگاه احزاب می‌شود.

خرمشاد با تاکید بر این واقعیت که ذائقه سیاسی ایرانیان تطابق بالایی با نظام حزبی از نوع سه حزب و جریان دارد؛ گفت: وقتی به تاریخ سیاسی کشور نگاه می‌کنیم متوجه این واقعیت می‌شویم که روحیه و رفتار سیاسی ایرانی‌ها با سه گروه سیاسی عمده بیشتر همخوانی دارد و همواره شاهد حضور و رقابت سه جریان قدرت در کشور بوده‌ایم. سه جریانی که در درون خود، جبهه‌های متعدد و درون هر یک از جبهه‌ها هم شاهد احزاب و گروه‌های کوچک متکثر هستیم.

وی در این باره گفت: برای این منظور نیازمند تقویت جریان گفت‌وگو و مفاهمه میان خود خانه احزاب هستیم و در نظر داشته باشیم که گفت‌وگو تنها زمینه اجماع و تفاهم مشترک است.

رییس کمیسیون ماده ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی همچنین گفت: تعامل نزدیک احزاب و گروه‌های سیاسی با همدیگر باعث می‌شود تا جریان‌های نزدیک احزاب در همدیگر ادغام شده و به اصطلاح احزاب قدرتمندی را شکل دهند که همین امر می‌تواند پایه گذار بنیاد­های اصلی حزبی کشور باشند.

خرمشاد در ادامه به ضرورت تعاملات بین المللی میان خانه احزاب با احزاب دیگر کشورها اشاره کرد و گفت: تعاملات بین‌المللی احزاب ظرفیتی مهم در حوزه دیپلماسی عمومی است که باید از این مهم هم برای تقویت و تامین منافع ملی کشور بهره گیریم و وزارت کشور در این زمینه هم آماده همکاری با خانه احزاب است.

وی در ادامه با تاکید بر تقویت فرایند گفت‌وگو و تعامل میان احزاب در کشور به ویژه در بخش استانداری‌های سراسر کشور، گفت: یکی از موارد مطرح شده به استانداران از سوی وزارت کشور تعامل با احزاب و گروه های سیاسی در سطح استانداری است که باید این مهم برای کمک به مسائل توسعه استانی و استفاده از ظرفیت فکری گروه‌های سیاسی استانی مورد توجه قرار گیرد.

معاون سیاسی وزارت کشوربا بیان اینکه ایران قوی با حضور و فعالیت همه ایرانی‌ها ساخته می‌شود، گفت: باید با هم‌افزایی ظرفیت ها به حل مشکلات کشور کمک کنیم و در نظر داشته باشیم که امر توسعه در گرو همت و اراده جمعی است.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha