سامانه‌ نوین آبیاری موجب صرفه‌جویی ۱۳۳ میلیون مترمکعب آب در اردبیل شد

اردبیل - ایرنا - مدیر آب و خاک و فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از صرفه‌جویی ۱۳۳ میلیون مترمکعب آب با اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در این استان خبرداد.

 شهرام ملاطفی‌نیا روز چهارشنبه به ایرنا افزود: اراضی استان اردبیل دارای ۱.۸ میلیون هکتار مساحت می‌باشد  که از این میزان ۲۵۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی را شامل می‌شود از این میزان نیز ۲۱۷ هزار هکتار جزو اراضی زراعی و مابقی جزو اراضی باغی است.

وی گفت: در سال‌های گذشته اراضی کشاورزی و مستعد استان به مساحت ۳۸ هزار هکتار به انواع سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار مجهز شدند که ۱۴ درصد کل اراضی کشاورزی استان را شامل می‌شود .

وی با اشاره به این که میزان آب صرفه‌جویی شده با این روش ۱.۵ برابر ذخیره آب در پشت سد یامچی است، ادامه داد: میزان ذخیره آب در پشت سد یامچی ۸۶ میلیون مترمکعب در سال است.

او افزود: چهار روش سیستم نوین آبیاری تحت فشار در استان اجرا شده است که شامل سیستم‌های کم‌فشار ، کلاسیک ثابت و ماشین‌های آبیاری و موضعی است.

آﺑﻴﺎری ﺗﺤﺖ ﻓﺸﺎر روشی از آبیاری است که در آن آب در مجاری بسته که شامل لوله‌های اصلی و فرعی می‌باشد با فشار جریان می‌یابد و از سوراخ‌هایی که به آنها قطره‌چکان ، آبپاش ، آبفشان و یا نازل گفته می‌شود به صورت قطره یا ذرات ریز خارج و از تلفات آب در مسیر انتقال و در داخل مزرعه جلوگیری شده و آب به اندازه‌ای که لازم است به مزرعه و محصول داده می‌شود.

استان اردبیل دارای ۲۲۵ هزار هکتار اراضی آبی، ۵۱۵ هزار هکتار اراضی دیم و ۳۸ هزار هکتار اراضی باغی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha