۲۹ طرح لبیک برای کارکنان مرکز آموزش ۰۴ بیرجند اجرا می‌شود

بیرجند - ایرنا - فرمانده مرکز آموزش ۰۴ امام رضا (ع) بیرجند گفت: ۲۹ طرح لبیک برای ارتقای سطح معیشتی و روحیه کارکنان نیروی زمینی ارتش ویژه کارکنان این مرکز آموزشی اجرا می‌شود.

سرهنگ ستاد داریوش کریمی روز سه‌شنبه در نشست خبری افزود: براساس فرامین فرمانده معظم کل قوا امسال سال تکریم کارکنان وظیفه نامگذاری شده و این مسئولیت برعهده نیروهای مسلح قرار گرفته است.

وی بیان کرد: آمادگی رزمی و ارتقای آن، معیشت و روح معنوی در بین سربازان و خانواده‌های آنان سه خواسته مقام معظم رهبری از ارتش است که تمامی اقدامات ما در پیرامون این سه حوزه انجام می‌شود.

فرمانده مرکز آموزش ۰۴ امام رضا (ع) نزاجا گفت: در این زمینه سلسه مراتب ارتش جمهوری اسلامی ایران طرح‌هایی را با عنوان «لبیک یا امام خامنه‌ای» در حوزه‌های معیشتی، آموزشی، پشتیبانی، رزمی و سایر جوانب در نظر گرفته و اجرا می‌کند.

وی اظهار داشت: همه تلاش و سعی نیروی زمینی بر این است تا حداکثر رضایت‌مندی را برای کارکنان وظیفه ایجاد کند و همچنان که مقام معظم رهبری فرمودند «باید جوانان را نسبت به انقلاب، ارتش و نظام خوش‌بین کنیم» در این راستا می‌کوشیم.

سرهنگ کریمی با بیان اینکه طرح‌های لبیک یا خامنه‌ای مانند چتری بر سر نیروی زمینی گسترده شده است افزود: ارتش علاوه بر وظیفه حفظ میهن اسلامی برای خدمت‌رسانی به مردم در همه عرصه‌ها آماده است و تاکنون در حوادثی مانند زلزله، سیل و کرونا حضور فعال داشته و در کنار مردم بوده است.

وی با اشاره به سابقه طولانی پادگان بیرجند گفت: مرکز آموزش ۰۴ سال ۱۳۰۴ در بیرجند تاسیس شد و بعدها چند گردان به آن افزوده و سال ۱۳۸۲ به نام مرکز آموزش ۰۴ امام رضا (ع) نامگذاری و سال ۱۳۹۲ از داخل شهر بیرجند به شهرستان خوسف منتقل شد.

فرمانده مرکز آموزش ۰۴ امام رضا (ع) نزاجا با تاکید بر اینکه از سال ۱۳۹۶ آموزش‌ سربازان وظیفه با دستور ستاد کل نیروهای مسلح مهارت‌محور شده است افزود: سالانه کارگاه‌های مهارت‌آموزی با همکاری دستگاه‌هایی از قبیل هلال احمر، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش فنی و حرفه‌ای، ارتباطات و فناوری اطلاعات برای سربازان دایر است که در پایان هر دوره گواهینامه معتبر در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

وی عنوان کرد: این اطمینان را به مردم و خانواده‌هایی که سرباز دارند می‌دهیم که دغدغه مرکز آموزش ۰۴ فراهم کردن رفاه و امنیت برای فرزندان آنها است.

سرهنگ کریمی گفت: آسایشگاه‌های این مرکز آموزشی از همه جهت به‌روز و استاندارد بوده و برای نیازمندهای آموزشی طراحی و احداث شده که از هر لحاظ خودکفا است.

وی به طرح تشویقی برای سربازان فراری اشاره کرد و گفت: از خانواده‌هایی که دارای سرباز فراری هستند تقاضا داریم با توجه به طرح‌های تشویقی در نظر گرفته شده، نسبت به برگشت سرباز به مرکز و ادامه خدمت اقدام کنند.

فرمانده مرکز آموزش ۰۴ بیرجند بیان کرد: تدبیر ستاد کل نیروهای مسلح این بوده که سربازان در نزدیک‌ترین محل زندگی خود آموزش‌های نظامی را فرا بگیرند که این اقدام در تمامی مقاطع تحصیلی برای مشمولان وظیفه خراسان جنوبی که در ارتش قرار است خدمت کنند، رعایت می‌شود.

وی در ارتباط با موضوع انتقال این مرکز گفت: این موضوع در سال‌های قبل مطرح شد که مرکز با پادگان دیگری از استان‌های شمالی جابه‌جا شود و بنابر دستور فرمانده نزاجا منتفی شده است.

سرهنگ کریمی با اشاره به دوران شیوع کرونا و چگونگی فعالیت مرکز آموزش ۰۴ بیرجند گفت: در این مدت پروتکل‌های بهداشتی در پادگان ‌رعایت شده است و سرباز فوتی یا بدحال نداشتیم.

وی افزود: از ابتدای شروع این ویروس منحوس قرارگاه پدافند زیستی تشکیل شد و بنا بر ضرورت به‌صورت هفتگی و ماهانه تشکیل جلسه داد.

فرمانده مرکز آموزش ۰۴ امام رضا (ع) نزاجا با بیان اینکه بهداری مرکز آموزشی غربالگری سربازان را انجام داده است اظهار داشت: مکان‌هایی نیز به عنوان نقاهتگاه در نظر گرفته شد و سربازان مشکوک و مثبت از مابقی سربازان جداسازی و قرنطینه شدند.

وی تصریح کرد: مدت استاندارد دوره آموزشی پادگان تا اسفند ۹۸، هشت هفته بود که با شیوع کرونا به چهار هفته تقلیل پیدا کرد و اکنون با توجه به وضعیت بهتر کرونا به ۶ هفته افزایش یافته و احتمالا مجدد به هشت هفته برگردد.

سرهنگ کریمی با اشاره به مزایایی که برای سربازان متاهل و دارای فرزند در نظر گرفته شده است گفت: سربازان متاهل و دارای فرزند از امتیازاتی شامل نزدیک بودن به محل خدمت، دفترچه درمانی، حقوق، تخفیف خدمت، پوشش خدمات درمانی و سایر موارد برخوردار می‌شود.

وی به نهضت کمک مومنانه اشاره کرد و افزود: در این خصوص با همکاری کادر ارتش شاهد جمع‌آوری کمک مومنانه بودیم که بین سربازان نیازمند و سربازان دارای فرزند و خانواده توزیع شده است.

وی گفت: همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) همایش گرامیداشت شهدا در روستاهای اطراف خوسف از جمله سیوجان، تقاب و معصوم‌آباد برگزار خواهد شد.

فرمانده مرکز آموزش ۰۴ امام رضا (ع) از تشکیل قرارگاه حضرت علی اکبر (ع) در نیروی زمینی ارتش خبر داد و افزود: در این زمینه سربازان نمونه شناسایی و در جشنواره حضرت علی اکبر (ع) از آنان تجلیل می‌شود.

وی درخصوص انتشار بوی نامطبوع در روستای حاشیه پادگان گفت: در چند سال گذشته فاز نخست تصفیه‌خانه فاضلاب پادگان راه‌اندازی شده و این مساله حل شده است.

سرهنگ کریمی افزود: تا دو هفته آتی نیز فاز دوم این تصفیه‌خانه راه‌اندازی می‌شود و چنانکه گفته شده، شاهد بوی نامطبوع نخواهیم بود ضمن اینکه در حال حاضر نیز بوی نامطبوع وجود ندارد.

در پایان این نشست خبرنگاران از برخی بخش‌های مرکز آموزش ۰۴ امام رضا (ع) از قبیل کارگاه‌های آموزشی و مهارت‌آموزی سربازان و دیدارگاه این مرکز بازدید کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha