۳۵۰هزار متر نوار آبیاری تیپ برای کلزاکاران قزوینی تامین شد

قزوین-ایرنا- مدیر امور زارعت سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: ۳۵۰ هزار متر نوار آبیاری تیپ در سال زراعی جاری با نرخ یارانه ای و با هدف الگوسازی بین کشاورزان در حوزه بهره وری به کلزاکاران استان تامین و ارایه شد.

تورج بنیادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۵۰ درصد اعتبار خرید این نوارها برای پیاده سازی سامانه های آبیاری نوین در اراضی زیر کشت کلزای استان قزوین در قالب یارانه به کشاورزان کلزا کار متقاضی پرداخت شد.

وی اظهار داشت: آبیاری تیپ یکی از آبیاری های نوین است که بهره وری بالایی نسبت به شیوه های قدیمی دارد و موجب صرفه جویی بیش از ۵۰ درصدی در مصرف آب در اراضی کشاورزی می شود.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین یادآور شد: حدود ۳۰ هکتار از اراضی زیر کشت کلزا با استفاده از این نوارها تحت پوشش آبیاری تیپ قرار گرفتند.

وی با اشاره به لزوم توسعه آبیاری تیپ در اراضی کشاورزی آبی، اظهار داشت: در حال حاضر در اراضی زیر کشت محصولات اساسی و استراتژیک کشاورزی در استان شامل گندم، جو و کلزا در مجموع ۱۰ هزار هکتار از روش آبیاری تیپ استفاده می کنند.

این مسوول با بیان اینکه امروزه روش های غرقابی در کشت محصولات کشاورزی با توجه به محدودیت منابع آبی توجیه و صرفه اقتصادی ندارد، اظهار داشت: یکی از راه های مهم ارتقای بهره وری در بخش کشاورزی توجه به آبیاری های نوین از جمله آبیاری تیپ است.

استان قزوین دارای ۴۸۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha