راه‌اندازی زیست‌بوم نوآوری و فناوری بومی راه‌گشای توسعه علمی سوریه است

تهران- ایرنا- معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در جمع دانشجویان و فارغ‌التحصیلان سوری در ایران بر شکل‌گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در سوریه مبتنی بر فرهنگ و دارایی‌های بومی آن کشور با همکاری دانش‌بنیان‌های ایرانی تاکید کرد.

به گزارش روز یکشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ‌سورنا ستاری در میان دانش‌آموختگان سوری دانشگاه‌های ایران، حاضر شد تا با مشکلات پیش روی آنها برای اشتغال و تحصیل در کشور آشنا شود و برای رفع یا کاهش این چالش‌ها، تعاملات میان دستگاهی را بررسی کند.

در این نشست ستاری با اشاره به اینکه کشور سوریه در روزهای سخت پس از جنگ قرار دارد و برای گذر از این روزها نیازمند همکاری مردم خود است، گفت: ایران نیز چنین تجربه‌ای داشته و این روزهای سخت را پشت سر گذاشته است. شما تحصیل کردگان سوری باید با بازگشت و به کارگیری توانمندی های خود در کشورتان، سوریه را دوباره آباد کنید.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه بیان کرد: مهاجرپذیری در ایران یک مفهوم جدید و نوین است. به همین دلیل برخی قوانین کشورمان چندان با حضور مهاجران هم‌خوانی ندارد؛ اما معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در قالب برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین‌المللی سعی دارد برای این افراد اقامت‌های سه تا پنج ساله تعریف کند که همین اقامت‌ها بسیاری از مشکلات شما را برای بهره‌مندی از امکانات رفاهی و اجتماعی کاهش می‌دهد.

ستاری افزود: کشور سوریه نیازمند تعریف و پیاده‌سازی زیست بومی مبتنی بر فرهنگ و آداب و سنن بومی خود است. این کار هم باید توسط جوانان و تحصیل کردگان این کشور اتفاق بیفتد. البته استارتاپ ها و شرکت های دانش‌بنیان ایرانی نیز در این مسیر می توانند به آنها کمک کنند و ایده‌های خود را برای بومی سازی در اختیار جوانان سوری قرار دهند.

رییس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه تعاملات دانشگاهی و دانشجویی به روابط میان کشورها و دولت‌ها ربطی ندارد، بیان کرد: این روابط در صورت بروز مشکلات سیاسی میان کشورها نیز برقرار و پابرجا خواهد بود. به همین دلیل خواهان تداوم شکل‌گیری شبکه‌ای فرادولتی میان بخش خصوصی دو کشور هستیم.

وی با تاکید بر اینکه زیست بوم فناوری و نوآوری در ایران معادلات و آمال دانشجویان ایرانی را تغییر داده است، عنوان کرد: ۳۰ سال پیش همه دانشجویان داروسازی فقط به فکر تاسیس داروخانه برای اشتغال بودند، اما امروز آنها با اشتغال در شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به دنبال تولید داروهای جدید و مورد نیاز کشور هستند. آمارها حاکی از این است که میزان خروج این دانشجویان از کشور به صفر رسیده است.

ستاری درخصوص اشتراکات فرهنگی میان ایران و سوریه، گفت: با وجود همه این اشتراکات نیاز است که زیست بوم فناوری و نوآوری بومی در کشور سوریه با کمک تجربیات موجود در ایران راه اندازی شود تا با این کار روابط سیاسی، علمی و فرهنگی میان دو کشور نیز ارتقا یابد.

توسعه بازار بین‌المللی با کمک کارگزاران صادراتی

مهدی قلعه‌نوی رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این نشست درباره فعالیت کارگزاران صادراتی ایرانی در دیگر کشورها، گفت: این کارگزاران صادراتی بقای شرکت ها در بازار صادراتی را تضمین می کنند. آنها واسطه‌های صادراتی هستند که یاریگر فعالان این عرصه در بازار بین‌المللی هستند.

وی افزود: در حال حاضر ۶ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در ایران فعالیت می کنند. این شرکت ها در حوزه دانشی بسیار فعال و خوب هستند، اما در زمینه تجاری‌سازی محصولات و خدمات، ضعیف و نیازمند دریافت حمایت و مشاوره‌های جدی هستند.

قلعه‌نوی ادامه داد: ایجاد شبکه‌های فعالان بخش خصوصی تسهیل کننده روابط علمی و فناورانه میان ایران و دیگر کشورها است. این شبکه ها تقویت‌کننده روابط میان کشورها نیز هست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha