اجبار استفاده از ماسک با کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا همراه است

تهران-ایرنا- یک مطالعه بزرگ بین المللی که با همکاری یک محقق ایرانی انجام شد، نشان می‌دهد که قوانین استفاده اجباری از ماسک کارآمد با کاهش تلفات ناشی از ابتلا به کرونا ارتباط مستقیم دارد.

به گزارش روز شنبه گروه علم و آموزش از خبرگزاری یونایتدپرس، محققان در این مطالعه که ۴۴ کشور با جمعیتی نزدیک به یک میلیارد نفر را شامل می شود، دریافتند که روند افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا در کشورهایی که قوانین استفاده اجباری از ماسک را دارند به طور قابل توجهی کندتر از کشورهای بوده است که این قوانین را نداشته اند.

دکتر سحر مطلبی محقق ارشد این مطالعه از گروه پزشکی اجتماعی و سلامت جهانی در دانشگاه «لوند» در مالم سوئد، گفت: در حالی که پیش از این چند مطالعه به بررسی تأثیر ماسک بر موارد ابتلا به کووید-۱۹ پرداخته اند، اما مطالعات کمتری روی این موضوع متمرکز شده است که آیا استفاده از ماسک می تواند مرگ و میر ناشی از کرونا را کاهش دهد یا خیر؛ همچنین هیچ مطالعه ای این داده ها را در چند کشور بررسی نکرده است.

وی افزود: در این مطالعه نمونه بزرگی از کشورهای که دارای تنوع فرهنگی هستند و جمعیت زیادی را پوشش می‌دهند، مورد بررسی قرار گرفته است؛ این مطالعه شواهد بیشتری درباره ظرفیت پوشیدن ماسک در نجات جان انسان ها در طول همه‌گیری کووید-۱۹ ارایه داده است.

محققان از کشورهایی استفاده کردند که ۵۰ کشور برتر شاخص توسعه سازمان ملل را از لحاظ امید به زندگی، آموزش و استاندارد زندگی بودند. آنها ۶  کشور را از این ۵۰ کشور یاد شده مستثنی کردند که شامل چهار کشور در نیم کره جنوبی زمین به دلیل نگرانی های بالقوه در مورد فصلی بودن آنها و نیز آمریکا و کانادا به این دلیل که در این کشورها سیاست های سلامتی به صورت ملی اجرا نمی شود بلکه به صورت ایالتی و استانی است.   

از میان ۴۴ کشور مورد مطالعه، ۲۷ کشور دارای قوانین اجباری استفاده از ماسک صورت و ۱۷ کشور فاقد این قوانین بودند. این کشورها در فاصله زمانی میان ۱۵ فوریه و ۳۱ مه ۲۰۲۰ (بهمن تا خرداد۱۳۹۹) در مجموع ۲.۲ میلیون نفر مرگ را ثبت کردند. این موارد شامل ۱.۲۵ میلیون مورد در کشورهایی بود که قانون استفاده اجباری از ماسک را نداشتند و حدود ۹۱۴ هزار مورد در کشورهایی بود که از این قانون برخوردار بودند.

به طور متوسط، میانگین مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در کشورهایی استفاده از ماسک در آنها الزامی بود ۴۸.۴۰ نفر در هر میلیون بود درحالی که این میزان در کشورهایی که این الزام را نداشتند ۲۸۸.۵۴ نفر در هر میلیون بود.

این مطالعه نشان می‌دهد که به‌طور متوسط، در کشورهایی که استفاده از ماسک‌ الزام آور است در مقایسه با کشورهایی که فاقد این ضرورت بودند، میزان روزانه مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ به اندازه قابل توجهی کمتر بود.   

مشروح این مطالعه در مجله آمریکایی Preventive Medicine منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha