فرار بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از میانمار به تایلند

تهران- ایرنا - مقامات تایلندی اعلام کردند، دستکم ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از جمله صدها کودک در جریان درگیری میان شورشیان شبه نظامی و ارتش میانمار به سمت مرزهای تایلند فرار کردند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از «رویترز»، در جریان درگیری میان گروه شورشیان اقلیت بومی میانمار و ارتش این کشور دستکم ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از جمله صدها کودک به سمت مرزهای تایلند پناه بردند.

«سومچائی کی چاروئنرونگروج» نماینده فرماندار ایالت غربی «تاک » در کنفرانس خبری گفت، طی چند روز اخیر با افزایش درگیری ها میان «اتحادیه ملی کارن» و ارتش میانمار  این افراد آواره به شهر «مائی سوت» گسیل شدند. 

او در ادامه سخنانش تعداد آوارگان در حال حرکت به سوی مرزهای تایلند را ۲ هزار و ۵۰۳ نفر برآورد کرد . 

« ئی مین » یک مقام کمیته ائتلاف کمک رسانی برای گروه مهاجران میانماری به تایلند نیز در مصاحبه با خبرنگاران گفت، ۵۴۵ کودک در میان این پناهجویان می باشند. وی همچنین خاطرنشان کرد که این گروه با همکاری و کمک مقامات تایلندی به تامین مواد غذایی برای این افراد مشغول است. مین گفت، بیشتر این آوارگان از «لی کی کاو» و  دیگر روستاهای اطراف بودند. 

میانمار از آغاز کودتای ارتش این کشور در اول فوریه (۱۳ بهمن سال گذشته) و برکناری «آنگ سان سوچی» از قدرت در آشفتگی و هرج و مرج به سر می برد و درگیری ها و نزاع هایی میان شبه نظامیان و ارتش این کشور در حومه شهرها و روستاها در جریان است. 

در این میان نزاع ها میان ارتش و گروه های شبه نظامی اقلیت ها و جنگجویان و شورشیان مانند گروه «اتحادیه ملی کارن» که از قدیمی ترین نیروهای مخالف و شورشیان میانمار به شمار می روند، افزایش یافته است. 

«اتحادیه ملی کارن» به دنبال خودمختاری در منطقه ای با جمعیت حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بوده است. شبه نظامیان «اتحادیه ملی کارن» در گفت و گو با رسانه ها از کشته شدن ۴ سرباز میانماری و ۴ زخمی در جریان درگیری ها خبر دادند. 

 با این حال شبکه تلویزیونی «پابلیک وویس» که از سوی دولت در سایه میانمار پشتیبانی می شود، تصاویر و عکس هایی از سلاح های ضبط شده و ۸ نفر از اعضای دستگیر شده نیروهای امنیتی میانمار منتشر کرد. این رسانه همچنین اعلام کرد ۱۸ سرباز ارتش در جریان درگیری ها کشته شدند. 

مقامات تایلندی تائید کردند درگیری ها میان ارتش میانمار و شبه نظامیان «اتحادیه ملی کارن» از روز پنجشنبه در ۵۰۰ متری مرزهای تایلند آغاز شده است. در این سوی مرزهای تایلند خسارات و یا تلفاتی گزارش نشده با وجود این  گشتزنی های مرزی نیروهای تایلندی در محل افزایش یافته است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha