۲۰ دی ۱۴۰۰،‏ ۸:۱۵
کد خبرنگار: 2199
کد خبر: 84580413
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

شکر یارانه‌ای کام قنادان زنجانی را شیرین نمی‌کند

زنجان – ایرنا – شکر یکی از مواد اولیه برای پخت شیرینی است که این ماده با وجود اینکه با نرخ دولتی در زنجان توزیع می‌شود اما به دست قنادان نمی‌رسد.

به گزارش ایرنا، شکر، تخم مرغ و روغن از مواد اولیه و مهم برای پخت انواع شیرینی است که قنادان نیازمند خرید این اقلام به صورت یارانه ای با قیمت پایین تر از بازار آزاد هستند تا نرخ تمام شده این محصول نیز پایین تر به دست مصرف کننده برسد.

به گفته قنادان فعال در زنجان، متاسفانه هیچ نهادی این صنف را در تهیه اقلام مورد نیاز به صورت یارانه ای حمایت نمی کند و این مساله موجب دغدغه قنادان در خصوص افزایش قیمت تمام شده و از طرفی نیز کسادی بازار شیرینی فروشان شده است.

۱۷ هزار تن شکر برای صنف و صنعت توزیع کردیم

مدیرعامل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون ۱۷ هزار تن شکر یارانه ای با نرخ مصوب برای خانوارها، صنف و صنعت، زنبورداران و نذورات برای هیات های مذهبی در ماه های محرم و صفر استان توزیع کرده ایم.

ولی الله زمانی اظهارداشت: برای تنظیم بازار و دسترسی خانوارها به شکر مورد نیاز ابتدا نرخ این محصول درب کارخانه ۶ هزار و ۶۵۰ هزار تومان و پس از چند ماه همین عدد رقم ۱۱ هزارو ۵۰۰ تومان شد.

وی یادآوری کرد: قیمت شکر برای مصرف کننده را سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تعیین می کنند.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان گفت: برای زنبورداران نیز شکر مورد نیاز با نرخ ۱۱ هزارو ۵۰۰ تومان درب کارخانه عرضه می شد.

زمانی اضافه کرد: علاوه بر این بخشی از شکر یارانه ای نیز برای هیات های مذهبی استان در خصوص نذورات تخصیص یافت.

وی ادامه داد: علاوه بر این بخش ها بخشی از شکر با نرخ مصوب دولتی برای قنادان استان زنجان و کارخانه های قندریز توزیع می شود.

به گفته مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان، قیمت درب کارخانه برای این بخش ها نیز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان بود.

زمانی خاطرنشان کرد: برای همه بخش های بیان شده از ابتدای سالجاری تاکنون ۱۷ هزار تن شکر با نرخ مصوب دولتی و به منظور تنظیم بازار توزیع شده است.

شکر را با نرخ آزاد خرید می کنیم

رئیس اتحادیه قنادان زنجان گفت: نرخ هر کیلوگرم شکر در بازار آزاد ۱۳ هزارو ۵۰۰ تومان و یارانه ای نیز ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است.

رسول محمدی تاکید کرد: برای خرید یک تن شکر با نرخ یارانه ای با ۱۲ و نیم میلیون تومان، پول باید یک ماه قبل واریز شده و در حساب بماند تا این کالای یارانه ای را خریداری کنیم.

وی ادامه داد: از طرفی نیز باید این میزان شکر انباری داشته باشیم که این مساله برای همه قنادان امکانپذیر نیست.

رئیس اتحادیه قنادان زنجان گفت: هزینه های جانبی خرید شکر یارانه ای همان به نرخ شکر در بازار آزاد می رسد.

محمدی اضافه کرد: در حال حاضر قنادان زنجانی شکر مورد نیاز را بر اساس میزان مصرف از بازار آزاد تامین می کنند.

وی افزود: قیمت روغن، آزد، شیر، تخم مرغ و شکر بی رویه افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه قنادان زنجان گفت: بعد از افزایش نرخ این اقلام غیر از شکر و یک بار روغن جامد در سال ۹۸ برای قنادان توزیع کردند.

محمدی تاکید کرد: روغن، آرد، شکر و تخم مرغ یارانه ای و سهمیه ای با قیمت کمتر از بازار برای ما توزیع نشده است.

وی با بیان اینکه نرخ آرد شیرینی از کیسه ای ۲۳۵ هزار تومان به ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه قنادان زنجان گفت: با افزایش یک تومن نرخ آرد باید قیمت همه اقلام مورد نیاز در قنادی ها افزایش یابد.

محمدی تاکید کرد: اواخر سال ۹۸ نرخ شکر یارانه ای چهار هزارو ۲۰۰ تومان بود که یک دفعه به ۱۱ هزارو ۵۰۰ تومان به نرخ دولتی رسید.

وی با بیان اینکه با افزایش قیمت ها قدرت خرید مردم پایین آمده است، تاکید کرد: همه قنادان مخالف افزایش قیمت هستند چرا که با این میزان فروش به شدت کاهش یافته و متضرر می شوند.

سهمیه ای از مواد اولیه شیرینی نداریم

یکی از قنادان زنجانی گفت: روغن، شکر و تخم مرغ را با نرخ آزاد تهیه و تخم مرغ را با نوسانات مختلف و شکر با هزینه حمل حدود ۱۴ هزار تومان خریداری می کنیم.

وی با بیان اینکه شکر یارانه ای در گذشته توسط اتحادیه توزیع می شود، تاکید کرد: در حال حاضر با توجه به اینکه این کالا را باید با ظرفیت سه و چهار تن درخواست و مبلغ را واریز می کردیم و پس از ۲۰ روز شکر تحویل داده می شد، قنادان از آن استقبال نکردند.

این قناد زنجانی ادامه داد: تخم مرغ، شکر، روغن و آرد سهمیه ای توسط سازمان های متولی از جمله صنعت، معدن و تجارت نداریم.

سازمان ها در تهیه مواد اولیه قنادان را حمایت کنند

محمود عباسی یکی دیگر از قنادان زنجانی است که افزود: باید شکر یارانه ای را با نرخ مصوب دولتی به میزان زیادی خریداری کنیم و مبلغ آن نیز مدت زمان زیادی در حساب بخوابد تا کالای مورد نیاز به دستمان برسد.

وی اضافه کرد: باید دستگاه های ذی ربط از جمله صنعت، معدن و تجارت و شرکت غله و خدمات بازرگانی استان از جمله جهاد کشاورزی صنف قنادان را در زمینه تامین روغن، شکر و تخم مرغ حمایت کنند تا بتوانیم قیمت تمام شده شیرینی را کاهش دهیم. 

این قناد زنجانی یادآوری کرد: مدتها است با افزایش قیمت مواد اولیه تولید خود را با کاهش مشتری پایین آورده ایم. 

وی متذکر شد: در استان زنجان واحدهای تولیدی تخم مرغ زیادی داریم که با حمایت جهاد کشاورزی از صنف قنادان می توانیم این فرآورده را با نرخ پایین تری خریداری کنیم.

شیرینی را تکه ای می خرم

یکی از شهروندان زنجانی افزود: بعد از افزایش قیمت انواع شرینی هیچگاه شیرینی کیلویی نخریده ام.

این شهروند زنجانی یادآوری کرد: هر وقت با فرزندم از کنار قنادی عبور می کنیم، چنانچه شیرینی بخواهد از هر نوع آن فقط یک تکه می توانم خرید کنم.

وی تاکید کرد: آخرین باری که شیرینی کیلویی خرید کردم را به یاد ندارم چراکه قیمت ها بسیار افزایش یافته و قدرت خرید پایین آمده است.

یکی دیگر از شهروندان زنجانی که در حال حساب کردن قیمت شیرینی بود، ادامه داد: عصر امروز مجبور به خرید شیرینی کیلویی شدم.

محبی اضافه کرد: یک کیلو شیرینی خریدم که به کارتی که کشیدم نگاه میکنم ۶۴ هزار تومان برایم تمام شد در حالیکه می توانستم ۲ کیلو میوه به همین قیمت بخرم.

وی تاکید کرد: مسئولان ذی ربط باید از قنادان حمایت کنند تا مصرف کننده هم بتواند خریدی داشته باشد و رونق به قنادی ها برگردد.

این شهروند زنجانی ادامه داد: در گذشته این قنادی چنان شلوغ می شد که برای خرید باید مدتها در صف انتظار بودیم و کارگران زیادی هم در این فروشگاه مشغول به فعالیت بودند.

محبی یادآوری کرد: امروز که به این قنادی آمدم فقط یک مشتری قبل از من بود و در حال حاضر هم مشتری و هم تعداد کارگران مانند گذشته نیست.

برچسب‌ها

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha