۲۵ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۳۳
کد خبرنگار: 2986
کد خبر: 84579614
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۱۴ قانونگذار آمریکایی خواستار توجه به روابط با کوبا شدند

تهران- ایرنا- ۱۱۴ عضو کنگره آمریکا شامل رئیسان سه کمیته مجلس نمایندگان این کشور از دولت بایدن خواستند با تعلیق برخی مقررات این کشور ارسال غذا، دارو و سایر نیازهای اساسی زندگی، از مردم کوبا حمایت کند.

به گزارش ایرنا،  جیمز مک گاورن رئیس کمیته قوانین، گریگوری میکس رئیس کمیته روابط خارجی، باربارا لی کمیته فرعی تخصیصات مجلس در مورد امور ایالتی و عملیات خارجی،  بابی ال راش رئیس کمیته فرعی انرژی و بازرگانی مجلس نمایندگان آمریکا، طراحان این درخواست، ۱۱۴ عضو کنگره آمریکا بودند که در نامه‌ای از جو بایدن رئیس جمهوری این کشور بخواهند رفاه مردم کوبا را که در شرایط بد اقتصادی و انسانی قرار دارند، در اولویت قرار دهد.

این نامه تنها چند روز قبل از هفتمین سالگرد تصمیم دولت اوباما-بایدن برای عادی سازی روابط واشنگتن با هاوانا و تعامل با کوبا در مورد موضوعات مورد علاقه دوجانبه ارسال شد که به اعتقاد این نمایندگان، باعث شد تا دولت کوبا کنترل جامعه مدنی را کاهش دهد و ادامه روند به افزایش فضا برای مباحث سیاسی و اجتماعی و همچنین گسترش فعالیت بخش خصوصی منجر شود.

در پی اعتراضات امسال، اعضا از دولت خواستند تا با تعلیق مقررات ایالات متحده که از رسیدن غذا، دارو، حواله‌های بانکی و سایر کمک‌های بشردوستانه به مردم کوبا جلوگیری می‌کند، از مردم کوبا حمایت کند.

در این نامه به عواقب ناخواسته تحریم‌های یکجانبه آمریکا اشاره شده و آمده است: "در حالی که تحریم امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه را فراهم می‌کند، در عمل، الزامات صدور مجوز، تأیید استفاده نهایی، محدودیت‌های بخش بانکی و ترس از نقض ناآگاهانه قوانین ایالات متحده، ارسال کمک‌های بشردوستانه به کوبا از کشورهای دیگر را به شدت پیچیده می کند."

این ۱۱۴ عضو مجلس نمایندگان آمریکا ادامه دادند: "حمایت از حقوق بشر در کوبا، از جمله حق اعتراض به جای انزوای یکجانبه که سیاستی شکست خورده است، یک اصل برای تعامل است. ما معتقدیم که سیاست تعامل با کوبا در خدمت منافع ایالات متحده و مردم کوبا است. تعامل به احتمال زیاد فرصت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مورد نظر کوبایی‌ها را ممکن می‌سازد و سختی‌هایی را که امروز کوبایی‌ها با آن روبرو هستند، کاهش می‌دهد".

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۴ با مقامات وقت کوبا دیدار کرد و در سال ۹۵ هم به هاوانا رفت تا با رائول کاسترو رئیس جمهوری وقت این کشور دیدار کند. این دیدارها نقطه عطفی برای بهبود روابط واشنگتن-هاوانا شده بود اما دونالد ترامپ که در آن زمان رقیب انتخاباتی دموکرات‌ها شده بود، از این راهبرد انتقاد کرد.

وی پس از به قدرت رسیدن، تمام برنامه‎‌های اوباما در این زمینه را لغو کرد و به سیاست خصمانه با هاوانا روی آورد در حالیکه مجمع عمومی سازمان ملل متحد هم بارها با تصویب قطعنامه‌هایی خواستار برداشته شدن تحریم‌ها علیه مردم کوبا می‌شد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha