هوشمندسازی گردشگری موجب تقویت نظارت موثر می‌شود

مشهد- ایرنا- مدیرکل میراث‌ فرهنگی،گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی گفت: با فراگیری ثبت و هوشمندسازی فعالیت تاسیسات گردشگری، اقدامات نظارتی و کنترلی نیز در این بخش تقویت و به شکل موثرتری اجرا خواهد شد.

سیدجواد موسوی روز پنجشنبه در جلسه مشترک با رییس پلیس امنیت و اطلاعات استان خراسان رضوی افزود:افزایش نظارت بر تاسیسات گردشگری از طریق سامانه جامع نظارت، آمار و اطلاعات تاسیسات گردشگری (جانا) و سامانه جامع دفاتر خدمات مسافرتی و راهنمایان گشت (سادرا) و هوشمندسازی فرآیندها و برنامه‌ها بسیار موثر خواهد بود.

وی ادامه داد:سامانه سادرا مربوط به دفاتر خدمات مسافرتی است که تمامی اطلاعات تورهای گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و راهنمایان گردشگری استان در آن ثبت شده است و آمادگی داریم دسترسی به این سامانه را به پلیس دهیم.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی گفت:سامانه جانا نیز مرجع اطلاعات مراکز اقامتی و تاسیسات گردشگری است و در تمامی تاسیسات گردشگری فعال است که نظارت بر کم و کیف اقامت در واحدها از این طریق بسیار سرعت می گیرد.

موسوی به نقش همکاری‌های پلیس و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی در راستای تسهیل سفر زائران اشاره کرد و ادامه داد: با وجود این که سالانه بیش از ۳۰ میلیون زائر و مسافر را در استان خراسان رضوی میزبانی می‌کنیم اما با کم‌ترین چالش و مشکل در حوزه امنیتی و انتظامی مواجه بوده‌ایم.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی به همکاری همه جانبه پلیس برای حفاظت از آثار تاریخی اشاره کرد و گفت:با توجه به تعداد زیادآثار تاریخی و پراکندگی این آثار از ظرفیت‌های غیر سازمانی از جمله پلیس در حفاظت از آثار تاریخی استفاده کردیم و پلیس، همواره پشتیبان و پاسدار میراث‌فرهنگی بوده است.

موسوی به ارزش‌ بافت اطراف حرم مطهر رضوی اشاره کرد و افزود: در این بافت تاریخی، فرهنگی، تنها کالبد، دارای ارزش نیست بلکه رفتارهای اجتماعی و فرهنگی مردم، خدمات‌رسانی، عملکردها و فعالیت‌های مردم در این بافت همواره مبتنی و در راستای خدمت به زائران بوده است.

وی ادامه داد: آنچه ارزشمند است عشق، علاقه و ارادتی است که مردم به امام هشتم(ع) دارند و برای ابزار این عشق و علاقه با جان و دل در خدمت زائران امام رضا(ع) بوده‌اند.

همچنین رییس پلیس امنیت و اطلاعات استان خراسان رضوی در این جلسه با اشاره به ارتباط کاری پلیس مهاجرت و گذرنامه، پلیس دیپلماتیک و پلیس امنیت اخلاقی با حوزه گردشگری گفت: دفاتر خدمات مسافرتی، هتلها و دیگر مراکز اقامتی در خط مقدم خدمت‌رسانی به زائران قرار دارند.

سرهنگ امید نودهی افزود: از آنجایی که بحث ورود و بازگشت زائران از ایران حائز اهمیت است برای ارائه خدمات بهتر به آنها، لازم است تعامل بیشتری بین پلیس مهاجرت و دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی صورت گیرد.

وی ادامه داد: ساماندهی خانه مسافرها در شهر مشهد از موضوعات و دغدغه‌های مشترک پلیس امنیت و اطلاعات و اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی است.

او برای همکاری همه جانبه همه واحدهای تابعه پلیس امنیت و اطلاعات استان خراسان رضوی با اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی اعلام آمادگی کرد.

هم اکنون خراسان رضوی با ۲ هزار و ۷۰۰ واحد تاسیسات گردشگری رتبه نخست کشور را در این زمینه در اختیار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha