استاندار: فناوری اطلاعات فقر و محرومیت مازندران را کاهش می‌دهد

ساری - ایرنا - استاندار مازندران گفت: به کارگیری فناوری اطلاعات ، فقر و محرومیت ها در ابعاد مختلف را در این استان کاهش می‌دهد.

به گزارش ایرنا ، سید محمود حسینی پور روز چهارشنبه در دوازدهمین کنفرانس بین المللی فناوری اطلاعات و دانش در دانشگاه علوم و فنون مازندران در بابل برگزار افزود : فقر و محرومیت ابعاد مختلف معیشتی ، آموزشی، درمانی و زیرساختی دارد که با استفاده از نخبگان علمی در حوزه فناوری اطلاعات می توان وضعیت را تغییر داد .

وی با اظهار این که ضرورت ها و زمینه های توسعه فناوری اطلاعات در استان همسو با نیازهای این بخش باید تمهید شود تا بتوانیم با همکاری علمی نخبگان در استان، مسیر آینده فناوری اطلاعات را با موفقیت دنبال کنیم،‌ گفت : بر اساس گزارش های رسمی؛ به ازای هر ۱۰ درصد افزایش در نفوذ خدمات پهنای باند، افزایش رشد اقتصادی به میزان ۱.۳ درصد رخ داده است و مطالعاتی دیگر نتایج مشابهی را نشان می دهد که افزایش نفود اینترنت تا ۱۰۰ درصد با افزایش ۱.۳ درصد تولید ناخالص داخلی ارتباط دارد که این تاثیر رشد پهنای باند در رشد اقتصادی در کشورهای در حال توسعه نظیر ایران، قدرتمندتر از کشورهای توسعه یافته است.

نماینده عالی دولت در مازندران با تاکید بر این که استفاده از ظرفیت دانش فناوری اطلاعات در دنیا زمینه های توسعه و پیشرفت را فراهم می کند که کشور هند در این زمینه بسیار پیشرو می باشد ، گفت : علمی که در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و زمینه خلق ثروت، اشتغال و توسعه پایدار را فراهم می کند ، ما نباید از آن غافل شویم.

حسینی پور بر ضرورت تجهیز زنان به مهارت های فناوری اطلاعات و ارتباطات تاکید کرد و افزود: فناوری اطلاعات مستقیما با تجارت الکترونیک و ایجاد فرصت ها و فعالیت های جدید اقتصادی در پیوند است و زمینه پرداختن به مشاغل خانگی را برای بانوان فراهم می کند.

وی با بیان این که نخبگان و اساتید علمی استان، بهترین و توانمندترین بازوان اجرایی استان هستند و بناداریم مازندران را پایلوت شهر الکترونیک در کشور کنیم و ساز و کارهای این مهم در حال فراهم شدن است، گفت: با توجه به نیازهایی که در بخش های مختلف استان داریم، جمع فاخر و علمی حاضر در همایش امروز یک ظرفیت والا و متعالی است و در نهایت تواضع؛ دست نیاز به سوی اساتید گرانقدر و همه عالمان و متخصصان مشفق برای توسعه استان دراز می کنیم.

استاندار مازندران با یادآوری این نکته که ایجاد بازارگاه های آنلاین و کاهش هزینه تجارت با استفاده از دیجیتال مارکتینگ در صنعت گردشگری و صنایع دستی مسئله مهمی در اقتصاد امروز است، تصریح کرد: استفاده از ظرفیت اقتصاد مشارکتی بویژه در استفاده بهینه از سرمایه گذاری ثابت و زیرساخت های لجستیکی و آموزشی معطل مانده در شهرک های صنعتی از دیگر موضوعات مهمی است که در این راستا در تلاش هستیم ارتباط منسجمی بین نخبگان حوزه فناوری اطلاعات با صنعت برقرار شود.

وی افزود: ارائه مدل همکاری دستگاه های اجرایی، مراکز علمی و پژوهشی، صاحبان کسب و کار و بخش خصوصی بعنوان راهبرد دستیابی به راه حل های فناورانه می بایست طراحی و عملیاتی شود که در این راستا گام های اجرایی این راهبرد برای نقد کارشناسانه و بسترسازی اجرا توسط نهادهای دولتی باید فراهم گردد.

حسینی پور همچنین بر ضرورت استفاده از فناوری اطلاعات برای حل مشکلات مازندران تاکید کرد و گفت : در حال حاضر چالش های زیست محیطی یکی از مشکلات استان های شمالی به خصوص مازندران است که دانش فناوری اطلاعات می تواند نقش ممتازی در بهبود محیط زیست مازندران داشته باشد.

وی افزود: هوشمند سازی منابع آب و خاک، استفاده از پهباد های سم پاش که در کاهش سموم نقش آفرین است و گسترش کشت گلخانه ای از جمله اقدامات دانش فناوری اطلاعات است که می تواند محیط زیست ما را بهبود ببخشد.

استاندار مازندران بر ضرورت کمک نخبگان و دانشگاهیان برای کاهش بار ترافیکی مازندران در حوزه درون شهری و برون شهری با بهره گیری از دانش فناوری اطلاعات و طراحی حمل و نقل هوشمند تاکید کرد و گفت : مجموعه استانداری مازندران هم به شکل جدی اینگونه طرح ها را حمایت خواهد کرد.

وی بیان کرد: توسعه صنعت گردشگری ، احیای صنایع دستی  و فروش بموقع و آموزش در مازندران هم با استفاده از فناوری اطلاعات  قابل ساماندهی است.

حسینی پور گفت : اگر بخش خصوصی هم در این حوزه سرمایه گذاری می کند این امر زمینه ساز رشد اقتصادی و کسب و کار خواهد شد که در کل منفعت آن به کل جامعه خواهد رسید.

وی افزود : استان مازندران با همسایگی کشورهای آسیای میانه می تواند به قطب صادرات به این کشور ها تبدیل شود که برای بازاریابی و ساماندهی فروش فناوری اطلاعات بسیار کارگشا است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha