۹۸ درصد مطالبات چایکاران ‌پرداخت شد

تهران- ایرنا- رییس سازمان چای کشور از تولید ۱۳۷ هزار تن برگ سبز چای در سال‌جاری خبر داد و گفت: امسال بهای برگ سبز چای بالغ بر ۷۶۰ میلیارد تومان شد که ۹۸ درصد مطالبات چایکاران تاکنون پرداخت شده است.

به گزارش روز چهارشنبه وزارت جهاد کشاورزی، «حبیب جهانساز» افزود: تاکنون ۱۰۰ درصد سهم دولت از بهای خرید تضمینی برگ سبز چای و حدود ۹۶ درصد سهم کارخانجات چای به چایکاران پرداخت شده است.

 رییس سازمان چای کشور با تاکید بر اینکه بقیه پول چایکاران بزودی پرداخت می شود، اظهارداشت: از این میزان خرید برگ سبز چای ۱۳۵ هزار تن خرید تضمینی و بقیه خرید به صورت آزاد بوده است.

چایکاران ۴۵ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت گرفتند

وی درباره پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به بخش چای کشور، گفت: طی امسال چایکاران و کارخانجات چای در کل ۴۵ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت دریافت کرده‌اند.

وی اضافه کرد: از این مبلغ ۳۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تسهیلات سرمایه در گردش توسط صندوق تخصصی چای برای مواردی همچون احیای باغات، انواع هرس‌ها و خرید ماشین‌های کشاورزی و ماشین‌های حمل و نقل و ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان نیز تسهیلات سرمایه‌ای برای عملیات به‌زراعی تامین شده است.

جهانساز خاطرنشان کرد: تسهیلات سرمایه در گردش با کارمزد چهار درصد و دوره بازگشت یک ساله و تسهیلات سرمایه‌ای با کارمزد چهار درصد و دوره بازگشت چهار ساله به چایکاران و کارخانجات چای پرداخت می شود. 

۳۱ هزار تن تولید چای خشک در سال‌جاری 

وی میزان تولید چای خشک در سال جاری را ۳۱ هزار تن عنوان کرد و گفت: این میزان تولید نسبت به سال ۹۹ حدود چهار درصد افزایش را نشان می دهد.

جهانساز با بیان این که در جهان سالانه نزدیک به پنج میلیون تن چای تولید می شود، تصریح کرد: ایران در رتبه دوازدهم تولید چای در جهان قرار دارد و چای ایران جزو محصولات کیفی و خوب جهان و عاری از آلاینده ها، بیماری و باقیمانده سموم است.

به گزارش ایرنا، طبق آمارها سالانه ۱۰۰ هزار تن چای خشک در کشور مصرف می‌شود که از این میزان ۳۰ هزار تن از چای خشک در داخل تولید می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha