عملیات اجرایی پروژه ضربتی تامین آب شرب شهر همدان آغاز شد

همدان- ایرنا- عملیات اجرایی پروژه ضربتی تامین آب شرب شهر همدان و جورقان روز سه‌شنبه در آیینی با حضور استاندار همدان در منطقه آق حصار، کلنگ‌زنی و آغاز شد.

به گزارش ایرنا، استاندار همدان در آیین آغاز عملیات اجرایی این پروژه آبرسانی، گفت: با اجرای طرح‌های ضربتی و اقدامات انجام شده در زمینه تامین آب از منابع مختلف، جیره بندی آب در شهر همدان متوقف شده است.

«علیرضا قاسمی فرزاد» با اشاره به اینکه اقدامات انجام شده برای تامین آب آشامیدنی شهر همدان بسیار ارزشمند است، افزود: عملیات انتقال آب آشامیدنی از سد تالوار به همدان به سرعت در حال اجراست و بر اساس رایزنی و پیگیری های انجام شده، آب این سد تا تابستان آینده به شبکه آبرسانی همدان متصل شده و انتقال داده می شود.

وی اظهار داشت: با بهره برداری از طرح آبرسانی از منطقه آق حصار نیز به طور متوسط بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ لیتر در ثانیه به ظرفیت آبرسانی شهر همدان اضافه می شود.

قاسمی فرزاد تصریح کرد: مصرف آب در شهر همدان به طور متوسط بین یک هزار و ۵۰۰ تا یک هزار و ۸۰۰ لیتر در ثانیه است که با توجه به محدودیت ذخایر سد اکباتان، حفر این چاه ها در دستور کار شرکت آب و فاضلاب برای رفع مشکل کم آبی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه تامین آب آشامیدنی امری مهم و ضروری است، گفت: این چاه‌ها با حفاری ۳۰ متری به آب رسیده و با ماندگاری خوب، مشکل کمبود آب شهر همدان را به صورت موقت رفع می کند.

استاندار همدان خاطرنشان کرد: باید برای تامین پایدار آب شهر همدان، روستاها و شهرک های اطراف، اقدام موثر و تلاش جدی با هدف رفع کامل مشکلات کم آبی انجام و موضوع مصرف نیز به خوبی مدیریت شود.

وی با اشاره به اینکه تا زمان انتقال آب سد تالوار به همدان، منابع موجود باید مدیریت شود، گفت: در شرایط کنونی با وجود کم آبی باید منابع آبی موجود را مدیریت و از ایجاد بحران جلوگیری کنیم.

نماینده عالی دولت در استان همدان افزود: این چاه ها قابلیت استفاده ۲ منظوره را دارند که علاوه بر تامین آب جورقان، بخشی از آب موردنیاز شهر همدان را تامین می کند و در مواقع بحرانی نیز پشتیبان تامین آب آشامیدنی خواهند بود.

وی تاکید کرد: اقدامات پشتیبانی و حمایتی در خصوص تامین آب آشامیدنی را به درستی و براساس برنامه انجام خواهیم داد.

عملیات اجرایی پروژه ضربتی تامین آب شرب شهر همدان آغاز شد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان نیز در این آیین گفت: برای اجرای این طرح، ۶ حلقه چاه در منطقه آق حصار همدان حفاری و تجهیز می شود.

«سیدهادی حسینی بیدار» افزود: ۴۵ میلیارد تومان برای بهره برداری از این چاه ها، خط انتقال و اجرای خطوط برق تخصیص یافته است.

به گفته وی، خط انتقال این طرح به طول ۱۲ کیلومتر از جنس لوله چدن داکتیل، در قطرهای ۱۵۰ تا ۴۰۰ میلی‌متر اجرا می شود.

حسینی بیدار اظهار داشت: خط برق این طرح نیز به طول چهار کیلومتر اجرا خواهد شد.

به گزارش ایرنا، با کاهش بارندگی ها استان همدان در وضعیت خشکسالی قرار گرفته و با اعلام شرکت آب منطقه ای استان، مخزن سد اکباتان تا کمتر از ۲ ماه دیگر می تواند آب آشامیدنی مشترکان را تامین کند.

سدهای آبشینه، اکباتان، سرابی تویسرکان، شنجور رزن، شیرین سو، کلان ملایر و نعمت آباد اسدآباد از سدهای مهم استان همدان به حساب می آیند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha