کاروان ایرانی سازهای خود را برای معرفی مفاخر ایرانی کوک کردند

ارومیه- ایرنا- رییس کاروان فرهنگ و هنر ایران در ترکیه گفت: کاروان فرهنگ و هنر ایران متشکل از اساتید حوزه موسیقی، ادبیات، شعر و عرفان عازم کشور ترکیه می‌شوند تا روز جهانی بزرگداشت مولانا با هنرنمایی خود فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی را در عرصه بین المللی معرفی کنند.

علی محبوبی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه کاروان ایرانی برای حضور در این بزرگداشت جهانی و شناساندن فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی آمادگی کامل دارد، افزود: برنامه های مختلفی در بخش‌های موسیقی، شعر و عرفان در شهر قونیه و جوار بارگاه مولانا اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه کاروان فرهنگ و هنر ایران زمین سابقه ۱۰ ساله برای شناساندن مفاخر گران‌سنگی نظیر مولانا، شمس، عطار، حافظ، سعدی، خیام و شهریار دارد، اظهار داشت: امید است در این راستا دولت سیزدهم توجه ویژه‌ای به مباحث فرهنگی داشته و با اقدامات علمی در کنار فعالان فرهنگی و هنرمندان باشد.

رییس کاروان فرهنگ و هنر ایران در ترکیه، وجود مقبره شمس در خوی را پتانسیلی ارزشمند برای توسعه گردشگری در منطقه عنوان کرد و گفت: کاروان ایرانی در این مراسم تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا مفاخر و گنجینه‌های ارزشمند گردشگری ایران در عرصه جهانی معرفی کند.

محبوبی ادامه داد: در همین راستا اعضای کاروان حرکت خود را از خوی جوار مقبره شمس با زیارت استاد و مراد مولانا آغاز می کنند تا در بزرگداشت جهانی مولانا در قونیه شرکت و برنامه های فرهنگی و هنری را برای  خیل بیشمار عاشقان فرهنگ و هنرایران زمین ومعرفی مفاخری نظیر شمس و مولانا اجرا می کنند.

جلال‌الدین محمد بلخی معروف به مولانا یا مولوی شاعر بزرگ ایرانی در قرن هفتم هجری قمری بوده که آرامگاه او در شهر قونیه ترکیه است.

مراسم بزرگداشت این شاعر ایرانی از ۲۵ آذر در شهر قونیه ترکیه برگزار می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha