حجم بالای ورودی پرونده‌ها عمده مشکل مجموعه قضایی استان تهران است

تهران - ایرنا - رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: عمده مشکل مجموعه قضایی استان تهران و دادگاه تجدیدنظر، حجم بالای ورودی پرونده‌ها است و در عین حال به موضوع رسیدگی و تعیین تکلیف پرونده‌های معوقه و مانده تاکید ویژه داریم.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از مرکز رسانه  قوه  قضاییه، علی القاصی مهر در حاشیه نشست با قضات دادگاه‌های  تجدیدنظر استان تهران در مجتمع قضایی غدیر افزود: اکنون ۸۲ شعبه فعال در دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران فعالیت دارد در حالی که ساختار ۱۱۶ شعبه است؛ اما به لحاظ کمبود قاضی نتوانستیم شعب را تکمیل کنیم.

وی ادامه داد: در جریان بررسی از شعب تجدیدنظر مشخص شد که میانگین ورودی هر شعبه دادگاه‌ خانواده در تجدیدنظر طی یک سال گذشته ۳۲۴ فقره بوده و همان میزان نیز مختومه شده است.

القاصی مهر اظهارداشت: در شعب کیفری معمولا ۲۱۶ فقره میانگین ورودی در هر ماه بود و همان میزان هم مختومه شده همچنین در شعب حقوقی میانگین وارده در هر ماه ۲۱۵ فقره بود که همان میزان نیز مختومه شده است.

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: در عین حال که ورودی پرونده بالا است، همکاران ما تلاش زیادی انجام می‌دهند و شبانه روز و حتی روزهای تعطیل و در منزل فعالیت می‌کنند که قابل تقدیر است.

القاصی مهر با بیان اینکه بیشترین میزان ورودی پرونده در میان دادگاه‌های تجدیدنظر در سطح کشور مربوط به استان تهران است، گفت: از حیث میزان مختومه به ازای هر شعبه، بیشترین میانگین مختومه مربوط به شعب تجدیدنظر استان تهران است و بیشترین مانده را نیز در دادگاه تجدیدنظر استان تهران داریم.

رئیس کل دادگستری استان تهران خاطرنشان کرد: اکنون مشکل و دغدغه اصلی که مورد توجه است و ریاست قوه قضاییه بر آن تاکید ویژه‌ای دارند، موضوع رسیدگی و تعیین تکلیف پرونده‌های معوقه و مانده است.

وی اضافه کرد: تلاش خواهیم کرد با افزایش شعب و اختصاص قضات به این مجموعه حجم کار را کاهش دهیم و ترتیبی اتخاذ شود تا سرعت رسیدگی افزایش یابد.

القاصی مهر با اشاره به در حال تدوین بودن یک برنامه عملیاتی برای تسریع در رسیدگی‌ها اظهار داشت: با مشورت همکاران تلاش خواهیم کرد تا رسیدگی‌ها سرعت بیشتری پیدا کند تا خروجی آن احقاق حق و اجرای عدالت در جامعه باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha