وضعیت ذخایر آبی شهرستان مشگین شهر بحرانی است

اردبیل - ایرنا- سرپرست فرمانداری مشگین‌شهر گفت: وضعیت ذخایر آبی این شهرستان در پشت سدهای منطقه بحرانی و نگران کننده است.

رمضان علی‌‍نژاد روز شنبه  در حاشیه بازدید از سد سبلان  به خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر وضعیت ذخیره آب درسد سبلان به عنوان بزرگترین سد استان اردبیل در مقایسه با مدت مشابه بیش از ۲۰ میلیون مترمکعب کاهش دارد. 

وی اضافه کرد: این درحالی است که میزان آب جمع شده درسد احمد بیگلو نیز که درسال گذشته ۹/۵ میلیون مترمکعب بود به ۶/۵ میلیون متر مکعب در سال جاری کاهش یافته است.

به گفتع وی ، این درحالی است که به دلیل کم‌آبی تاکنون هیج یک از سدهای کوتاه شهرستان نیز آبگیری نشده است.

 رئیس شورای حفاظت از منابع آبی شهرستان مشگین شهر با اشاره به پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر کم بارشی درماه‌های پیش رو از مسئولان و اهالی خواست در حفظ وحراست از منابع آبی اهتمام جدی داشته باشند.

وی با دعوت از کشاورزان و باغداران به استفاده بهینه از منابع آبی خواستار استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری در مزارع و باغات شد.

 علی‌نژاد با بیان اینکه در صورت استمرار وضعیت فعلی احتمال نوبت‌بندی آب در اراضی و باغات واقع شده در پایاب سدها وجود دارد از ممنوعیت کشت برخی محصولات کشاورزی که نیاز آبی بیشتری دارند، خبر داد.

سرپرست فرمانداری شهرستان مشگین شهر در بخش دگری از سخنان خود با بیان اینکه هم‌اکنون یک هزار و ۸۵۰ حلقه چاه مجوزدار در این شهرستان وجود دارد، از شناسا یی ۶۱حلقه چاه غیر مجاز خبر داده و بیان کرد: بزودی با همکاری دستگاه قضایی چاه‌های غیر مجاز مسدود خواهد شد.

علی‌نژاد گفت: بر اساس بررسی مدیریت منابع آبی شهرستان متاسفانه تعداد چاه‌های غیر مجاز در ۲ روستای بیجق و لگران بسیار نگران کننده است و باید با متخلفان برخورد جدی شود.

وی از توقیف یک دستگاه حفاری موسوم به (حفارآسان) و معرفی متخلفان به دستگاه قضایی خبر داد.

مشگین شهر در شمال غربی اردبیل واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha