نیروهای مردمی یمن بالگرد وارد صحنه نبرد کردند

تهران – ایرنا– نیروهای مردمی یمن برای نخستین بار طی شش سال گذشته و نبرد با ائتلاف متجاوز سعودی و مزدوران وابسته به آنها در جبهه استان «مارب» از بالگرد استفاده کردند.

به گزارش ایرنا، شبکه «الجزیره» امروز (پنجشنبه) خبر داد که برای نخستین بار از زمان آغاز جنگ یمن نیروهای انصارالله از بالگرد در نبردها استفاده کردند.

الجزیره اعلام کرد که به تصاویر و عکس هایی دست یافته که نشان می دهد نیروهای انصارالله و کمیته های مردمی یمن از بالگرد در نبرد با نیروهای وابسته به سعودی در جنوب استان مأرب ( واقع در شمال شرقی یمن) استفاده کردند.

این تصاویر نشان می دهد که یک فروند بالگرد صبح روز سه شنبه به سمت مواضع نیروهای وابسته به سعودی در منطقه «الجوبه» شلیک می کند.

بر پایه این گزارش، مزدوران سعودی پس از مشاهده و هدف گیری بالگرد و بازگشت آن به سمت مناطق تحت کنترل نیروهای انصارالله شگفت زده شدند.

در همین حال یک منبع نظامی ائتلاف سعودی گفت که این نخستین بار از زمان آغاز جنگ یمن است که انصارالله از بالگرد در نبردها استفاده می کند.

تا پیش از این، نیروهای مردمی یمن و انصارالله تنها و به طور مرتب از پهپادهای انفجاری و موشک برای پاسخگویی به حملات عربستان و نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی استفاده می کردند.

این پیشرفت میدانی تازه در حالی صورت می گیرد که نبردها بین انصارالله و کمیته های مردمی یمن از یک سو و مزدوران سعودی از سوی دیگر در جنوب استان مأرب ادامه دارد.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن -فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رییس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

در همین پیوند، جنگنده های سعودی بامداد امروز (پنجشنبه) در ادامه جنایت های ائتلاف عربی - آمریکایی علیه مردم مظلوم یمن مناطق مسکونی صنعا را بمباران کردند.

حمله جنگنده های سعودی به مناطق مختلف مسکونی صنعا پایتخت یمن منجر به تخریب چندین واحد مسکونی و خسارت های گسترده به شهروندان غیرنظامی شد.

هواپیماهای سعودی به تاسیسات آب روستایی در منطقه «الثوره» صنعا منجر به وارد آمدن خسارت به خانه ها و اموال شهروندان و ایجاد وحشت در میان مردم شد.

جنگنده های سعودی همچنین در دو حمله جداگانه به استان صنعا شبکه ارتباطی منطقه «المحجر» را هدف قرار دادند و منطقه «ضبوه» در بخش «سنحان» را بمباران کردند.

حملات جنگنده های سعودی به مناطق مسکونی و غیرنظامی پایتخت یمن در حالی انجام شد که روز گذشته (چهارشنبه) نیروهای مردمی یمن دو پهپاد عربستان را سرنگون کردند.

رژیم آل سعود هرگاه نیروهای مردمی و انصارالله عملیات موفق آمیز علیه عربستان انجام می دهند و به ریاض ضربه وارد می کنند، با بمباران مناطق مسکونی و هدف قرار دادن غیر نظامیان بی پناه از مردم فقیر یمن انتقام می گیرند.

در روزهای اخیر حملات هوایی ائتلاف سعودی به مناطق مختلف یمن از جمله صنعا پاتیخت این کشور افزایش یافته و تاکنون ده ها غیرنظامی در این حملات کشته شده اند.

در مقابل سخنگوی نیروهای مسلح یمن نیز چهارشنبه شب اعلام کرد که نیروهای یمنی یک پهپاد جاسوسی عربستان را در استان «مارب» سرنگون کردند.

سرتیپ «یحیی سریع» گفت که پهپاد جاسوسی «CH۴» متعلق به نیروی هوایی عربستان با پدافند هوایی و موشک زمین به هوای ارتش یمن که هنوز از آن رونمایی نشده، صورت گرفته است.

وی اعلام کرد که این پهپاد جاسوسی در حین عملیات در آسمان منطقه «الوادی» در استان مأرب ساقط شده است.

«محمد عبدالسلام»، سخنگوی انصارالله نیز چهارشنبه شب به دنبال سرنگونی پهپاد جاسوسی ائتلاف سعودی توسط رزمندگان یمنی تاکید کرد که دشمن باید بداند هیچ راه دیگری جز توقف حملات و لغو محاصره یمن ندارد.

وی در صفحه رسمی خود در توئیتر نوشت: آنچه که بیانگر پیشرفت پدافند هوایی ارتش یمن است، در میدان جنگ محقق شده است که آخرین آن به سرنگونی دو پهپاد Scan Eagle ساخت آمریکا و CH ۴ ساخت چین و متعلق به ائتلاف متجاوز سعودی باز می‌گردد.

سرنگونی پهپادهای جاسوسی عربستان بر فراز یمن چند روز پس از حمله موشکی نیروهای یمنی به ریاض، پایتخت عربستان رخ می‌دهد.

این حمله موشکی پس از آن روی داد که ائتلاف سعودی پیش از آن استان مأرب را ۴۷ بار بمباران کرده بود.

پیشتر «عبدالملک الحجری» عضو هیأت ملی مذاکره‌کننده دولت نجات ملی یمن با هشدار جدی به ائتلاف سعودی گفته بود که کشورهای متجاوز به کشورش، بهای سنگینی بابت این حملات پرداخت خواهند کرد.

یمنی‌ها علت تشدید حملات ائتلاف سعودی در شمال یمن را شکست ائتلاف سعودی- آمریکایی در ساحل غربی و آزادسازی «الحدیده» می‌دانند و معتقدند که آمریکا معادلاتش را در منطقه به ویژه در جنگ یمن باخته است.

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha