منابع طبیعی مازندران برای مهار آتش جنگل چالوس درخواست بالگرد کرد

نوشهر - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه نوشهر از وقوع آتش‌سوزی در قسمتی از عرصه‌های جنگلی منطقه ساتره در بخش مرکزی چالوس خبر داد و گفت که به دلیل صخره‌ای بودن این جنگل، خاموش کردن آتش به صورت دستی سخت و غیرممکن است و نیاز به بالگرد است.

عبدالرضا سنگاری روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا افزود: ساعت ۳ بامداد امروز آتش سوزی از سوی مردم محلی به یگان حفاظت اطلاع رسانی شد و بلافاصله نیروهای امدادی برای مهار آن به منطقه اعزام شده اند.

وی با اشاره به صخره ای و سخت گذر بودن منطقه آتش سوزی و وزش باد شدید ، گفت: برای جلوگیری از گسترش آتش به مناطق دیگر در خواست بالگرد شده است.

سنگاری افزود : این آتش سوزی در ارتفاع بیش از یکهزار و ۷۰۰ متری از سطح دریا در منطقه جنگلی رخ داده که دارای درختان پهن برگ افرا ، ممرز ، راش و بلوط است که به دلیل ارتفاع زیاد منطقه آتش سوزی هر گونه ارتباط با نیروهای امدادی امکانپذیر نیست.

وی که برای مدیریت میدانی مهار آتش در پایین دست منطقه آتش سوزی حضور داشت ، اظهار داشت: اکیپ های منابع طبیعی، یگان حفاظت ، نظارت طرح و جنگل داری به همراه نیروهای هلال احمر، بسیج ، سپاه و مردم منطقه به عنوان نیروهای کمکی به منطقه اعزام شدند و سعی دارند تا از گسترش آتش سوزی به مناطق دیگر جلوگیری کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه نوشهر در خصوص علت این آتش سوزی و وسعت این آتش سوزی هم اظهار داشت : در حال حاضر به دلیل عدم ارتباط با نیروهای اعزامی علت و میزان آتش سوزی این منطقه مشخص نیست.

مازندران دو اداره کل منابع طبیعی دارد که حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه نوشهر با وسعتی بیش از ۶۶۰ هزار هکتار جنگل ، مرتع و سواحل معادل ۲۸ درصد از مساحت مازندران را در بر دارد.

شهرستان های نور ، نوشهر ، چالوس ، عباس آباد ، تنکابن ، رامسر و کلاردشت از نظر حوزه منابع طبیعی زیر پوشش حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران - نوشهر هستند.

حوزه منابع طبیعی مازندران منطقه ساری هم حدود ۷۰ درصد از اراضی ملی و جنگل های استان را زیر پوشش مدیریتی خود دارد.

استان مازندران ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مساحت دارد که حدود ۲ میلیون هکتار از این مساحت را منابع طبیعی  شامل جنگل ها و مراتع تشکیل می دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha