۱۸ آذر ۱۴۰۰،‏ ۶:۱۴
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84570682
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

شمار کشته‌های درگیری دارفور سودان به ۸۸ تن رسید

تهران- ایرنا- شمار کشته‌های درگیری قبایل در ایالت دارفور غربی سودان به  ۸۸ کشته رسیده است.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری "النشره"، کمیته پزشکان غرب دارفور در سودان چهارشنبه شب اعلام کرد، در این درگیری‌ها همچنین ۸۴ تن دیگر نیز زخمی شدند.

پیش از این شمار کشته شدگان این درگیری‌ها ۵۰ نفر اعلام شده بود.

این درگیری میان قبایل در منطقه کرینک (واقع در ۷۵ کیلومتری شرق شهر الجنینه) در ایالت دارفور غربی واقع در غرب سودان رخ داده است.

بر اساس این گزارش، منطقه کرینک از روز شنبه گذشته شاهد درگیری های خونین میان قبایل این منطقه بوده است که عمدتا بر سر زمین اختلاف دارند.

اختلاف‌ها بر سر اراضی بین اعراب و غیرعرب ها در منطقه «جبل مون» در ماه گذشته نیز به درگیری‌های خونینی انجامید که کشته شدن دستکم ۱۷ نفر و زخمی شدن ۱۲ نفر دیگر را به دنبال داشت.

به دنبال قیام مردمی در ماه آوریل سال ۲۰۱۹ که به برکناری «عمر البشیر» دیکتاتور سودان منجر شد، وضعیت این کشور در بحبوحه استقرار یک دولت دمکراتیک، بسیار شکننده شده است.

درگیری‌ها در دارفور زمانی آغاز شد که شورشیان از جامعه قومی آفریقای مرکزی و جنوب صحرای این منطقه در سال ۲۰۰۳ قیام و از سرکوب دولت عرب در خارطوم ابراز تاسف کردند.

دولت البشیر با حملات هوایی به حملات جنجویدها که متهم به قتل عام و تجاوز به عنف هستند، پاسخ داد. در جریان درگیری‌ها در دارفور بیش از ۳۰۰ هزار نفر کشته و ۲.۷ میلیون نفر دیگر از خانه‌های خود آواره شدند.

البشیر که در زندان در خارطوم به سر می‌برد، به نسل کشی و جنایات علیه بشریت مرتبط با درگیری دارفور متهم است.

کمیته پزشکان سودان می‌گوید، در دارفور جنوبی، استان همجوار، بر اثر درگیری‌های قبیله‌ای در دو ماه گذشته دست‌کم ۴۵ نفر در شهر «طویله» کشته شده‌اند.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha