رایزنی های نماینده آمریکا پیش از شروع دور جدید مذاکرات وین

نیویورک – ایرنا – راب مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در آستانه دور جدید مذاکرات ایران و ۱+۴ در وین اتریش با روسیه و چین و نیز شرکای واشنگتن در شورای همکاری خلیج فارس گفت و گو کرد.

رابرت (راب) مالی نماینده ویژه دولت آمریکا شامگاه چهارشنبه به وقت محلی در حساب کاربری خود نوشت: امروز صبح یک گفت گوی خوب دیگر  با سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و "ما ژائوسو" معاون وزیر خارجه چین داشتم.
این مقام وزارت خارجه آمریکا که قرار است برای مذاکرات غیر مستقیم ایران و گروه ۱+۴ عازم وین شود، افزود: همانطور که پیش از دور هفتم مذاکرات توافق کردیم ما به هماهنگی نزدیک سه جانبه برای دستیابی به هدف مشترک خود مبنی بر پایبندی کامل متقابل به برجام بر اساس پیشرفت های  شش دور اول ادامه خواهیم داد.
 نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران همچنین در توییت دیگری نوشت که دیروز یک گفت و گوی سازنده دیگر با شرکای شورای همکاری خلیج فارس داشتم.
راب مالی اضافه کرد: ما همچنان در درخواست خود برای بازگشت سریع به پایبندی متقابل به برجام متحد می مانیم. این بهترین راه برای تقویت روابط اقتصادی منطقه ای و جلوگیری از بحران هسته ای است. ما به مشورت ها و رایزنی های نزدیک ادامه خواهیم داد.
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی اعلام کرد  که راب مالی و هیات همراه آخر هفته به وین خواهند رفت و اولویت ما بر محتوای مذاکرات و چگونگی از سرگیری آنها است.

دور تازه مذکرات ایران و گروه ۱+۴ از روز پنجشنبه ۱۸ آذر ماه جاری (۹ دسامبر) از سر گرفته خواهد شد. هفته گذشته هیات مذاکره کننده ایران متون پیشنهادی خود را برای حصول توافق به طرف های مقابل ارائه داد و طرف های غربی برای بررسی این پیشنهادها خواستار بازگشت به پایتخت های خود شدند. 
قرار است روز پنجشنبه همه هیات های مذاکره کننده ایران، انگلیس، آلمان، فرانسه، روسیه و چین در هتل گوبورگ وین پایتخت اتریش برای پیگیری روند گفت و گو ها حضور یابند و انتظار می رود طرفهای مقابل با پاسخ های خود برای پیشنهادهای ایران در مذاکرات حاضر شوند.
دور قبلی مذاکرات ایران و ۱+۴  روز دوشنبه هشتم آذرماه (۲۹ نوامبر) تا روز جمعه ۱۲ آذرماه (سوم دسامبر) در وین اتریش برگزار شد که ایران متن پیشنهادی خود را در قالب دو موضوع لغو تحریم‌های ظالمانه و مسائل هسته‌ای به طرف‌های مقابل ارائه کرد. با توجه به درخواست برخی از هیأت‌ها جهت بازگشت به پایتخت‌هایشان جهت مشورت و دریافت دستورالعمل‌های تازه، در نشست جمعه مقرر شد تا در گفت‌وگوها وقفه‌ای ایجاد شده و گفت‌وگوها هفته آینده بعد از بازگشت هیأت‌ها از پایتخت‌هایشان، از سر گرفته شود.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران نیز در یادداشتی در یک روزنامه روسی یادآورشد که برای بازگشت به برجام، همه تحریم های آمریکا در مورد ایران باید بطور کامل لغو شود.
به گزارش ایرنا، امیرعبداللهیان در یادداشتی در روزنامه پرشمارگان کامرسانت چاپ مسکو نوشت: هدف اصلی مذاکرات وین باید اجرای کامل و موثر برجام و نیز بهبودی روابط بازرگانی و همکاریهای اقتصادی پایدار با جمهوری اسلامی ایران باشد. بدیهی است برای بازگشت به برجام، همه تحریم ها در مورد ایران باید بطور کامل لغو شود.
علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در روند مذاکرات برای لغو تحریم ها نیز با بیان اینکه مذاکرات وین از روز پنجشنبه هفته جاری از سر گرفته می شود، تاکید کرد پیشنهادهای مطرح شده از سوی ایران می تواند روند مذاکرات را بطور جدی به سمت پیشرفت هدایت کند.
به گزارش ایرنا، باقری کنی که به مسکو سفر کرده است، در پایان سفر یک روزه خود، ضمن ممتاز توصیف کردن روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه در زمینه های مختلف، گفت: برای این که در این مقطع بتوانیم گفت و گوها را با شتاب بیشتری به پیش ببریم ، لازم دیدم که با مقامات روسیه رایزنی هایی داشته باشیم تا در روز پنجشنبه هفته در فضایی سازنده و رو به جلو، مذاکرات را ادامه دهیم .
وی اظهار داشت: دو پیش نویس پیشنهادی ارائه شده توسط ایران در واقع سند جدیدی نبود بلکه در شش دور گفت و گو هایی که در وین انجام گرفته بود طرفین به چند متن رسیدندکه ما در مورد دو متن اصلاحات و دیدگاهها یا جاهایی که نسبت به توافق ۱۳۹۴ کاستی هایی وجودداشت، نواقص را جبران و جاهایی هم که نیاز به اصلاح و تکمیل داشت در متن وارد کردیم.
باقری کنی با بیان اینکه در در واقع اصلاحات و پیشنهادهایی در باره دو متن پایانی ارائه کردیم، مبتنی بر مبانی مشترک دو طرف بود، اظهار داشت : این دو متن پیشنهادی بر اساس انتظارات بدون مبنا نبود بلکه بر اساس اسنادی بود که مورد توافق هم ما و هم کشورهای ۱+۴ ارائه شد.
وی تصریح کرد: به همین جهت  طرف مقابل هم به این نکته اذعان دارد که هر طرف این اختیار را دارد تا بتواند پینشهادهای خود را ارائه دهد و  مسیر را برای ادامه گفت و گو و حصول نتیجه باز کند.
معاون وزیر خارجه  افزود : در دور جدید گفت و گوهای وین  به طرق مختلف با روسیه رایزنی داشتیم و این تعامل را با طرف چینی هم داشته ایم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha