سازمان جهانی بهداشت: بعید است اومیکرون مصونیت واکسن کرونا را بشکند

تهران – ایرنا– «مایکل رایان» مقام عالی رتبه سازمان جهانی بهداشت اعلام کردند به نظر نمی رسد سویه اومیکرون کرونا وخیم تر از گونه های دیگر باشد و بسیار بعید است که مصونیت ناشی از واکسن کووید – ۱۹ را بشکند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از شبکه خبری فرانس ۲۴، این ارزیابی های امیدوارکننده در میان افزایش نگرانی های جهانی درمورد گونه جهش یافته ویروس کرونا ارائه شده، گونه ای که کشورهای بسیاری را به اعمال مجدد محدودیت های مرزی و افزایش احتمال بازگشت به قرنطینه وا داشته است.

در حالی که قابلیت انتقال سویه اومیکرون بیش از گونه های قبلی است، «مایکل رایان» مدیر برنامه اضطراری سازمان جهانی بهداشت از بین رفتن خاصیت محافظت واکسن در برابر این سویه را بسیار بعید دانست و گفت: داده های اولیه نشان نمی دهد که این وضعیت، وخیم تر باشد. در واقع، مسیر به سمت شدت و حدت کمتر سوق دارد.

وی با تاکید بر لزوم انجام تحقیقات و آزمایش های بیشتر، افزود هیچ نشانه ای دیده نمی شود که اومیکرون بتواند به طور کامل مصونیت ایجاد شده واکسن های موجود را کنار زند.

رایان گفت: ما واکسن های بسیار موثر داریم که تاثیرگذاری شان در برابر همه گونه ها و در شرایط بیماری وخیم و بستری شدن ثابت شده است، از اینرو دلیلی ندارد که انتظار داشته باشیم این مساله در مورد اومیکرون صدق نکند.

با این همه وی اذعان کرد که ممکن است واکسن های موجود در برابر اومیکرون تاثیرگذاری کمتری داشته باشند.

در این میان، آنتونی فائوچی مقام ارشد بهداشتی آمریکا این نظریه مقام سازمان جهانی بهداشت را تکرار کرد و گفت که براساس نشانه های اولیه، اومیکرون بدتر از سویه های قبلی به نظر نمی رسد و احتمالا خفیف تر است.

وی تاکید کرد که واضح است که گونه جدید بسیار قابل انتقال است و احتمالا این قابلیت به نسبت گونه دلتا سویه غالب جهانی فعلی بیشتر است. اما قطع به یقین شدیدتر از دلتا نیست و حتی نشانه هایی وجود دارد که شاید شدت کمتری داشته باشد.

فائوچی در عین حال گفت که مهم است بیش از حد به تفسیر این داده ها اهمیت داده نشود، زیرا اقشاری که مورد مطالعه قرار می گیرند، جوان هستند و بعید است در بیمارستان ها بستری شوند. بعلاوه، بروز بیماری شدید ممکن است هفته ها طول بکشد.

وی افزود: با توجه به اینکه موارد ابتلا در سایر نقاط جهان افزایش می یابد، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا شدت آن مشخص شود.

در این میان، شناسایی اولین موارد اومیکرون در ماه گذشته با افزایش موارد ابتلا در سراسر جهان همزمان شد و این سویه بر شدت نگرانی ها در مورد رشد جهانی کووید – ۱۹ افزود.

مراکز سلامت اتحادیه اروپا خبر دادند که ترکیب و تطبیق واکسن های تائید شده کووید – ۱۹ می تواند برای دوره های اولیه و دُزهای تقویتی مورد استفاده قرار گیرد، نظر به اینکه این منطقه در آستانه تعطیلات کریسمس با افزایش موارد ابتلا مقابله می کند.

آژانس دارویی  اروپا و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری اروپا با صدور بیانیه ای اعلام کردند شواهد نشان می دهد که ترکیب واکسن های ناقل ویروسی و واکسن های mRNA ، سطح خوبی از آنتی بادی ها در برابر ویروس کرونا را ایجاد می کنند.

کووید – ۱۹ از زمان اولین مورد شیوع در اواخر سال ۲۰۱۹، بیش از ۵.۲ میلیون نفر را در سراسر جهان به کشتن داده است.

دانشمندان و کارشناسان بخش بهداشت و سلامت می گویند واکسیناسیون و فاصله گذاری مستمر اجتماعی، کلید غلبه بر این بیماری هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha