انتشار اوراق مشارکت برای خرید ۵۰ دستگاه اتوبوس شهری اهواز تصویب شد

اهواز - ایرنا - لایحه انتشار ۲ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت به منظور خرید ۵۰ دستگاه اتوبوس روز چهارشنبه در صحن علنی شورای اسلامی شهر اهواز به تصویب رسید.

به گزارش ایرنا، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و منابع انسانی شورای اسلامی شهر اهواز در نطق پیش از دستور بیستمین نشست رسمی شورای شهر اهواز در صحن این شورا، گفت : مجوز انتشار ۸۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت اسلامی در بند «ه» از تبصره ۵ قانون بودجه کل کشور سال ۱۴۰۰ به شهرداری ها داده شده است که ۵۰ درصد از این اوراق باید برای طرح های قطارشهری و حمل و نقل شهری باشد.

علی‌مدد هاشم‌پور اظهار داشت: سود این اوراق ۱۸ درصد با بازپرداخت پنج ساله است که ۵۰ درصد از اصل و سود به عهده شهرداری و مابقی به عهده دولت است.

وی افزود : پیشنهاد شهرداری انتشار ۲ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت بمنظور خرید ۵۰ دستگاه اتوبوس است این لایحه توسط کمیسیون بررسی و به تصویب رسیده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و منابع انسانی شورای اسلامی شهر اهواز ادامه داد: علاوه بر تاییدیه شورای شهر این موضوع نیازمند تائید از سوی معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری و همچنین طرح توجیهی فنی اقتصادی بر اساس مطالعات جامع حمل و نقل شهری خواهد بود.

وی ادامه داد: شهرداری ها به طور مستقیم این اوراق را منتشر نمی کنند و دولت به صورت متمرکز این اوراق را منتشر و طرف حساب مردم، دولت است.

هاشم‌پور، انتشار اوراق را ظرفیتی قانونی برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی دانست و گفت: استفاده از این ظرفیت ها به این معناست که این اتوبوس ها با ۵۰ درصد تخفیف خریداری می شود ضمن اینکه تا کنون بسیاری از کلانشهرها که پیگیر استفاده از این ظرفیت قانونی بودند، موفق به کسب آن نشدند.

احمد سراج رییس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اهواز نیز ضمن اعلام موافقت با این لایحه گفت: هم اکنون برخی اتوبوس های شهرداری بدون راننده باقی مانده است که اگر قرار است خرید جدید اتفاق بیفتد باید برنامه ریزی برای استفاده از آنها به درستی صورت گیرد.

حمید دغاغله عضو شورای شهر اهواز نیز با بیان اینکه خطوط جدید اتوبوس رانی در اهواز باید تعریف شود گفت: معابری که ناوگان اتوبوسرانی در حال خدمت رسانی است بیشتر به خیابان های اصلی محدود شده است که برای گسترش خدمات دهی این ناوگان نیاز به اصلاح خطوط اتوبوسرانی است.

اهواز نیارمند برنامه چشم انداز ۲۰ ساله است

بنیانگذار مدرسه مجازی سرمایه‌گذاری شهری کشور نیز در نشست شورای شهر اهواز  با تاکید بر اینکه اهواز نیازمند تدوین سند چشم انداز ۲۰ ساله است گفت: ۱۸۸ روش برای ثروت آفرینی، درآمدزایی و درآمدپایدار برای شهرداری های کشور بر اساس مدل های اقتصادی تعریف شده است که تنها سه روش آن در شهرداری های کشور اجرایی می شود و این در حالی است که اگر چند روش جدید اجرایی شود، منابع مهم تامین مالی برای شهرداری اهواز ایجاد می شود.

داوود ندیم با بیان اینکه تغییر باور از اقتصاد عوارض محور به اقتصاد بخش خصوصی محور ضروری است گفت: تحول در این زمینه نیازمند زیرساخت های قانونی، ساختاری، فرهنگی و فرایندی دارد که بر اساس آن چشم اندازی تحولی تعریف می شود.

وی با تاکید بر ضرورت حرکت به سمت هوشمندسازی اهواز گفت:  ۲۰۰ فرصت سرمایه گذاری در شهر هوشمند وجود دارد که حرکت به سمت هوشمندسازی اهواز می تواند سرمایه های عظیمی برای این شهر به همراه داشته باشد.

ندیم با اشاره به رویکردهای تامین مالی از بازار سرمایه ادامه داد: شهرداری اهواز با سه رویکرد معاملات بورسی، تشکیل شرکت بورسی و تامین مالی بورسی می تواند بخشی از نیاز مالی خود را از بورس تامین کند.

ادامه این نشست با رای اعضای شورای اسلامی شهر اهواز به صورت غیرعلنی برگزار شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha