قرارگاه خاتم الانبیا(ص) برای شیرین سازی آب دریای عمان ورود می‌کند

زاهدان- ایرنا- استاندار سیستان و بلوچستان گفت: قرارگاه خاتم الانبیا(ص) به منظور تامین آب مورد نیاز استان به روش شیرین سازی آب دریای عمان به ظرفیت ۲۷۵ هزار مترمکعب در شبانه روز بزودی وارد عمل می‌شود.

به گزارش ایرنا حسین مدرس خیابانی روز چهارشنبه در نشست شورای آب سیستان و بلوچستان اظهارداشت: خشکسالی‌های بیش از ۲۰ سال و در پی آن کاهش ذخایر منابع آبی، این استان را با چالش‌های جدی در حوزه تامین منابع آب روبه رو کرده که با علمیاتی شدن پروژه شیرین سازی آب دریای عمان توسط قرارگاه خاتم الانبیا(ص) در آینده‌ای نزدیک شاهد تامین آب مورد نیاز شهرهای جنوبی و سپس دیگر مناطق استان خواهیم بود.

وی با بیان اینکه ظرفیت های فراوانی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه شیرین سازی آب دریای عمان در سیستان و بلوچستان وجود دارد، گفت: فعالان اقتصادی با سرمایه گذاری در این حوزه می توانند علاوه بر تامین نیاز آب استان با حمایت های دستگاه‌های اجرایی به صادرات آب به کشورهای همسایه بپردازند که ارز آوری فراوانی برای کشور به همراه خواهد داشت.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اهمیت حفظ منابع آب موجود در چاه نیمه های سیستان افزود: ضروری است شرکت آب منطقه ای استان به منظور کاهش تبخیر منابع آبی چاه نیمه ها از طرح های تحقیقاتی در این زمینه حمایت کند تا اقدامات به صورت علمی و پژوهشی به بهترین نحو انجام شود.

وی بر تهیه پک کامل در زمینه تامین آب مورد نیاز سیستان و بلوچستان در زمان های تنش آبی تاکید کرد و اظهارداشت: هر ساله در یک بازه زمانی حدود ۶ ماه به دلیل کاهش نزولات آسمانی شاهد تنش آبی در استان هستیم که باید در این زمینه  برنامه جامع تدوین شود.

مدرس خیابانی تصریح کرد: با توجه به اهمیت تامین سوخت مورد نیاز دیزل های برق مستقر در چاه نیمه های سیستان باید اقدامات لازم در این حوزه انجام شود تا مشکلی در این زمینه ایجاد نشود.

وی بر جلوگیری از هدررفت آب از مرزهای سیستان و بلوچستان تاکید کرد و افزود: ضروری است مسوولان دستگاه‌های اجرایی استان با هماهنگی فرمانداران با ارائه راهکارهای مناسب از هدر رفت آب از مرزهای کشور جلوگیری کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha