۳۱۶ میلیون دلار کالا از خراسان رضوی به افغانستان صادر شد

مشهد- ایرنا- ناظر گمرک استان خراسان رضوی گفت: در هفت ماهه امسال ۵۹۶ هزار تن انواع کالا به ارزش ۳۱۶ میلیون دلار از این استان به افغانستان صادر شده است.

امید جهانخواه روز چهارشنبه در جلسه رفع موانع و تسهیل‌گری در مرز دوغارون که با حضور نماینده ویژه رییس جمهوری در امور افغانستان برگزار شد، افزود: میزان کالای صادر شده امسال خراسان رضوی به کشور افغانستان در قایسه با مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی ۴۶ درصد و از لحاظ ارزشی ۳۵ درصد کاهش داشته است.  

وی گفت: در همین بازه زمانی میزان کل کالاهای صادراتی کشور به مقصد افغانستان ۲ هزار و ۷۸۹ تن به ارزش یک میلیارد و ۱۲۵ میلیون دلار بوده که سهم خراسان رضوی از این رقم معادل ۲۱ درصد بوده است.  

جهانخواه گفت: بیش از ۵۰ درصد کل صادرات کشور از مرز دوغارون انجام می شود که برای افزایش مبادلات با افغانستان، این گذرگاه بین المللی باید از نظر تامین نیرو تقویت شود.

نماینده ویژه رییس جمهوری در امور افغانستان چهارشنبه در آغاز سفر خود به استان خراسان رضوی، از مناطق مختلف اقتصادی گذرگاه زمینی دوغارون، همجوار با کشور افغانستان، دیدن کرد.

بازدید از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون، گمرک مرزی دوغارون محل‌های تخلیه و بارگیری انواع مشتقات نفتی و ذخیره‌سازی انواع کالاهای صادراتی و ترانزیتی از جمله برنامه‌های سفر حسن کاظمی قمی به این گذرگاه مرزی عنوان شده که وی در این سفر یک‌روزه از نزدیک از حوزه‌های مختلف تجاری و فعالیت شرکت‌های مختلف اقتصادی در مرز دوغارون و نیز نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان بازدید می کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان‌ رضوی و برخی از مدیران اجرایی استان، نماینده ویژه رییس‌جمهوری در امور افغانستان را در سفر به دوغارون همراهی می کنند.

سالانه ۱.۵ میلیون تن کالا به ارزش افزون بر ۲ میلیارد دلار از طریق گمرک و گذرگاه مرزی دوغارون به افغانستان صادر می‌شود.  

همچنین هر سال بیشتر از یک میلیون مسافر از طریق این گذرگاه مرزی بین کشورهای ایران و افغانستان رفت و آمد دارند.  

گمرک دوغارون واقع در شهرستان تایباد با افزون بر یک قرن سابقه فعالیت در فاصله ۱۸ کیلومتری مرز ایران و افغانستان در حوزه صادرات، واردات، ترانزیت و مسافر فعال است.

دوغارون پر رونق‌ترین گمرک خراسان رضوی و پس از گمرک مشهد تنها گمرک مستقل در این استان محسوب می‌شود، که تقریبا تمام ترانزیت کالا به افغانستان از طریق آن صورت می‌گیرد.

بیشترین حجم کار این گمرک ترانزیت کالا از طریق بندرعباس بوده و کالاهای تجار افغانستانی، پاکستانی،  هندی و دیگر ملل همسایه افغانستان از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس به گمرکهای بندرعباس، بندر لنگه و دیگر گمرکات مرزی این کشورها منتقل و از آنجا به دوغارون ترانزیت می‌شود.

گمرک دوغارون دارای سه سالن اداری، ترانزیت و مسافری است.  

گذرگاه زمینی دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار دارد و مرکز شهرستان ۱۲۰ هزار نفری تایباد در فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است.  

تایباد از سمت شرق و جنوب شرق هم مرز با کشور افغانستان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha