ویتامین دی در حفظ سلامت قلب نقش دارد

تهران- ایرنا- مطالعات جدید محققان دانشگاه ساوت استرالیا نشان می‌دهد افرادی که کمبود ویتامین دی دارند، دو برابر بیش از افرادی که سطح طبیعی این ویتامین را دارا هستند، در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و فشار خون قرار می گیرند.

به گزارش روز پنجشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، مطالعات مختلفی فواید ویتامین دی در حفظ سلامت استخوان‌ها را تایید کرده‌اند.  بر اساس این مطالعات ویتامین دی منجر به ترشح هورمون‌هایی می‌شود که برای سلامت استخوان‌ها ضروری هستند.

محققان شواهد ژنتیکی را برای بررسی نقش کمبود ویتامین دی در ایجاد بیماری های قلبی عروقی شناسایی کردند و دریافتند سلامت قلب نیز در گروی دریافت ویتامین دی است. در این مطالعه آمده است افرادی که کمبود ویتامین دی دارند، دو برابر افرادی که سطح طبیعی ویتامین دی دارند، در معرض بیماری های قلبی و فشار خون هستند. بیماری‌های قلبی عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می‌شوند.

با انجام یک آزمایش ساده خون می‌توان میزان ویتامین دی بدن را اندازه‌گیری کرد و در صورت کمبود این ویتامین با تجویز پزشک، به مقدار کافی از مکمل استفاده کرد.

بهترین روش برای تامین طبیعی ویتامین دی نور خورشید است. در صورتی که در مناطقی زندگی می‌کنید که نور کافی وجود ندارد، باید غذاهای حاوی این ویتامین را در برنامه غذایی خود بگنجانید. مواد غذایی مانند زرده تخم مرغ، ماهی، قارچ، انواع پنیر، شیر، حبوبات، روغن ماهی، آب پرتقال و خاویار حاوی مقدار زیادی ویتامین دی هستند.

نتایج این مطالعه در نشریه European Heart Journal منتشر شده است.

۱۳۵۲

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha