سازوکار تبدیل ایده به محصول در دانشگاه‌های علوم پزشکی فراهم شود

تهران- ایرنا- معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: باید سازو کار رسیدن یک ایده به محصول در معاونت های فناوری دانشگاه های علوم پزشکی فراهم شود، در این راستا همکاری خوبی میان معاونت تحقیقات وفناوری وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو شکل گرفته است.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علم و آموزش  ایرنا از روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، ‌یونس پناهی در گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور  افزود: مراکز تحقیقاتی کشور در دوران همه گیری ویروس کرونا تلاش های گسترده ای داشتند و در این مدت مراحل مطالعه و تولید ۱۲ واکسن به اجرا درآمد که از این تعداد ۶ یا هفت مورد وارد چرخه مصرف شده است یا مراحل نهایی تولید را طی می کند.

وی با بیان اینکه همزمان با پاندمی کرونا، نقش تحقیقات و پژوهش بیش از پیش مشخص شد، اظهارداشت: در این دوره کشورهایی که در حوزه پژوهش فعالیت بیشتری داشتند توانستند در مدت زمان کوتاهی این بیماری را مدیریت کنند و کشورهایی که در این حوزه توانمند نبودند با خسارات و مشکلات زیادی روبرو شدند.

پناهی تاکید کرد: در معاونت های تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور باید سازو کار رسیدن یک ایده به محصول فراهم شود تا اگر نخبه ای ایده ای را ارائه داد بدون فوت وقت قابلیت اجرایی داشته باشد. در این راستا ارتباط بسیار خوبی میان معاونت تحقیقات وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو شکل گرفته تا بتوان با برنامه ریزی و انجام فرایند اداری دریافت مجوزها، نخبگان با آسودگی خاطر بیشتری نسبت به تولید دانش اقدام کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت:‌ در برنامه تحقیقاتی کلان کشور باید به سمت تولید دانش های فناورانه در راستای نیازهای جامعه حرکت کرد. دانش، زمانی اثرگذار است که تبدیل به محصول و ثروت ملی شود و تولید سازوکارهای شغلی کند که این اقدام در دانشگاه های نسل چهارم محقق می شود.

پناهی با بیان اینکه تحقیقات در حوزه سلامت به دلیل ارتباط مستقیم با انسان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، خاطر نشان کرد: تحقیقات اگر درست انجام شود می تواند موجب ارتقا و بهبود سطح سلامت جامعه شود و اگر با برنامه شکل نگیرد می تواند موجب رکود سطح سلامت شود و به همین دلیل معقول و منطقی است که تحقیقات در حوزه سلامت توام با یک برنامه پیش برود.

وی افزود: مهمترین ماموریت تحقیقات در حوزه سلامت، پاسخگویی به نیازهای جامعه در حوزه سلامت است. در راستای ارتقا و پاسخگویی به نیازهای جامعه لازم است، دانشگاه های علوم پزشکی کشور در کنار موضوع آموزش و پژوهش به سمت تحقیقات تولید دانش های فناورانه، حرکت کنند.

رییس موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: اجرای تحقیقات کاربردی مهمترین رویکرد حوزه تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت است و خوشبختانه ابزار تحقق این برنامه که همان مراکز تحقیقاتی هستند در تمامی دانشگاه های علوم پزشکی کشور وجود دارد.

پناهی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۷۰۰ مرکز تحقیقاتی در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور فعال است، خاطر نشان کرد: باید تمامی مراکز تحقیقاتی در راستای تامین نیازهای سلامت جامعه و کاربردی کردن پژوهش ها گام بردارند و اگر در این زمینه اهدافی برای برخی مراکز تعیین نشده است باید تقویت شود.

وی درباره محدودیت منابع اظهار داشت: باید اولویت های پژوهشی در تمامی دانشگاه ها تعریف شود و بودجه های پژوهشی در اختیار پژوهشگران قرار گیرد تا بتوان ضمن استفاده از ظرفیت افراد نخبه و بکارگیری آنها، در مسیر دستیابی به اهداف دانشگاه های نسل سوم و چهارم گام برداریم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر ایجاد شبکه ها و قطب های تحقیقاتی در میان دانشگاه های علوم پزشکی کشور عنوان کرد: یک دانشگاه محصول محور باید مراکز تحقیقاتی خود را به صورت شبکه ای مدیریت کند تا متناسب با نیازهای سلامت کشور فعالیت کنند.

پناهی گفت: مراکز تحقیقاتی علاوه بر ارتباط با سایر مراکز تحقیقاتی سطح کشور باید با سایر کشورها نیز ارتباط پژوهشی داشته باشند و نسبت به توسعه پژوهش های میان رشته ای با سایر سازمان ها نیز تلاش کنند. تمرکز  باید بر تقویت شرکت های دانش بنیان و بهبود و ارتقای پارک های فناوری در سطح دانشگاه ها صورت گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha