مراتب ثبت ملی ۶ میراث ناملموس به استاندار همدان ابلاغ شد

تهران- ایرنا- قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور در دو نامه جداگانه مراتب ثبت ملی شش اثر میراث‌فرهنگی ناملموس را به استاندار همدان ابلاغ کرد.

به‌گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث‌آریا، در نامه علی دارابی به علیرضا قاسمی فرزاد آمده است: در اجرای ماده ۱ از قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری مصوب سال ۱۳۸۲ و مواد ۱۱ و ۱۲ از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی حفظ میراث‌فرهنگی ناملموس مصوب سال ۱۳۸۴ و مواد ۲ و ۳ آیین‌نامه اجرایی قانون مذکور مصوب ۱۳۸۷/۱۱/۶ هیأت  وزیران و با رعایت مقررات آیین‌نامه اجرایی مذکور، میراث‌فرهنگی ناملموس با عنوان جشن تیرگان در روستای ورکانه به شماره ۲۴۳۳، مهارت تهیه مربای گل زرد در تویسرکان به شماره ۲۴۳۴، مراسم قنبرخوانی تویسرکان در ۲۱ رمضان به شماره ۲۴۳۵ در فهرست ملی میراث‌فرهنگی ناملموس  به ثبت رسیده است. هرگونه اقدام که موجب حفظ و احیای این میراث شود، مورد تأکید است.

همچنین در نامه مشابه دیگر سه میراث‌فرهنگی ناملموس که با عنوان مراسم گردوتکونی در تویسرکان به شماره ۲۳۴۴، مهارت پخت حلوای گردو تویسرکان به شماره ۲۳۴۵ و مهارت پخت کوکوی گردو تویسرکان به شماره ۲۳۴۶ در فهرست ملی میراث‌فرهنگی ناملموس  به ثبت رسیده، ابلاغ شده است.

به گزارش ایرنا، طبق آیین‌نامه و دستورالعمل‌های مصوب، شورای ملی ثبت آثار، بررسی و تصویب شرایط و ارزش ثبت آثار در چهار حوزه آثار غیرمنقول (اماکن تاریخی فرهنگی)، آثار منقول (اموال فرهنگی و اشیا تاریخی)، آثار طبیعی (مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه‌های طبیعی- تاریخی، پدیده‌ها و نمونه‌های ارزشمند گیاهی، جانوری و زیستگاه‌ها) و آثار ناملموس (رویدادها، مراسم و آیین‌های معنوی و فرهنگی، آواها و مهارت‌ها و شیوه‌های پخت غذاهای سنتی و...) در فهرست ملی را در بر می‌گیرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی رییس شورا، معاون میراث‌فرهنگی نایب رییس و مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی‌وطبیعی به عنوان دبیر شورا هستند که جلسات آن به صورت دوره‌ای و بر اساس پرونده‌های موضوعی با حضور اشخاص حقوقی ثابت، اشخاص حقیقی و تعدادی از صاحب‌نظران و نمایندگان دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط با هر پرونده به صورت متغیر تشکیل می‌شود.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha