حفاظت کیفی از مناطق حفاظت شده کشور اولویت زیست‌محیطی است

اراک - ایرنا - سرپرست معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: حفاظت کیفی از مناطق حفاظت شده کشور اولویت زیست‌محیطی است و تمامی امکانات باید در راستای جلوگیری از تخریب و تعرض به زیست پناههای طبیعی به‌کار گرفته شود.

«حسن اکبری» روز چهارشنبه در بازدید از پارک ملی و منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراک، افزود: ارتقای مناطق تحت مدیریت استان مرکزی اقدامی مفید و اساسی در راستای حفظ و بهبود غنای زیستی است.

سرپرست معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: منطقه هفتاد قله اراک، با توجه به موقعیت جغرافیایی، در حاشیه چین‌خوردگی زاگرس به‌عنوان سومین خاستگاه تنوع زیستی کشور مطرح است و باید از این گنجینه غنی به خوبی حراست شود.

اکبری تاکید کرد: نیاز است ملزومات حفاظتی و محیط‌بانی منطقه ۷۰ قله اراک مطابق استانداردها بهبود یابد و توجه به این مهم ضروری است.

سرپرست معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در سفر به استان مرکزی از واحدهای محیط بانی، طرح‌های عمرانی انجام شده در منطقه و زیستگاه‌های حیات وحش بازدید و با محیط‌بانان منطقه دیدار و گفت و گو کرد.

استان مرکزی واقع در قلب ایران از مناطق برخوردار زیستی و گنجینه کم نظیری از گونه های گیاهی و جانوری کشور است.

این استان با مساحت ۲۹ هزار متر مربع در محل زاویه برخورد دو رشته کوه البرز و زاگرس واقع شده که ۲۵ درصد وسعت آن را دشت و بقیه نواحی کوهستانی و کوهپایه‌ای است.

استان مرکزی خاستگاه سوم کشور در حوزه تنوع زیستی است و تاکنون ۳۳۵ گونه جانوری شامل ۵۳گونه پستاندار، ۲۰۵ گونه پرنده، ۵۴ گونه خزنده، ۲۰ گونه دوزیست، ۱۹ گونه آبزی و یک‌هزار و ۳۳۶ گونه گیاهی در آن شناسایی شده است.

در حال حاضر ۱۲ و ۲۵ صدم درصد از مساحت استان مرکزی در قالب یازده منطقه تحت مدیریت زیست محیطی به ثبت رسیده که این مناطق از بهترین زیستگاه‌ها و پناهگاه‌های حیات وحش کشور محسوب می‌شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha