۷۰۰ مرکز تحقیقاتی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور فعال است

مشهد- ایرنا- معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حدود ۷۰۰ مرکز تحقیقاتی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور فعال است و باید تمامی مراکز تحقیقاتی در راستای تامین نیازهای سلامت جامعه و کاربردی کردن پژوهشها گام بردارند.

دکتر یونس پناهی در گردهمایی معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاههای علوم پزشکی کشور در مشهد افزود: اگر در این زمینه اهدافی برای برخی مراکز تعیین نشده است باید تقویت شود. 

وی ادامه داد: تولید دانشهای فناورانه در راستای پاسخگویی به نیازهای جامعه باید در برنامه تحقیقاتی کلان کشور قرار گیرد از این رو دانش، زمانی اثرگذار است که تبدیل به محصول و ثروت ملی شود و تولید ساز و کارهای شغلی کند که این اقدام در دانشگاههای نسل چهارم محقق می‌شود.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:تحقیقات در حوزه سلامت به دلیل ارتباط مستقیم با انسان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و مهمترین ماموریت تحقیقات در حوزه سلامت، پاسخگویی به نیازهای جامعه است.
پناهی افزود: در راستای ارتقا و پاسخگویی به نیازهای جامعه لازم است دانشگاههای علوم پزشکی کشور در کنار موضوع آموزش و پژوهش به سمت تحقیقات تولید دانش‌های فناورانه، حرکت کنند.  
رییس موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران افزود: اجرای تحقیقات کاربردی مهمترین رویکرد در حوزه تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت است و خوشبختانه ابزار تحقق این برنامه که همان مراکز تحقیقاتی هستند در تمامی دانشگاه های علوم پزشکی کشور وجود دارد. 

پناهی با اشاره به محدودیت منابع در حوزه پژوهش افزود: باید اولویت‌های پژوهشی در تمامی دانشگاهها تعریف و بودجه‌های پژوهشی در اختیار پژوهشگران توزیع شود تا بتوان ضمن استفاده از ظرفیت افراد نخبه و به کارگیری آنها در مسیر دستیابی به اهداف دانشگاههای نسل سوم و چهارم گام برداشت.
وی ادامه داد: مراکز تحقیقاتی کشور علاوه بر ارتباط با هم باید با سایر کشورها نیز ارتباط پژوهشی داشته باشند و نسبت به توسعه پژوهش‌های میان رشته‌ای با سایر سازمانها نیز تلاش کنند که در این راستا تمرکز بر تقویت شرکتهای دانش‌بنیان و بهبود و ارتقای پارکهای فناوری در سطح دانشگاههاست.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:  در حال حاضر هفت واکسن کرونا در کشور وارد چرخه مصرف شده است و یا مراحل تولید نهایی را طی می‌کند و مراکز تحقیقاتی کشور در دوران همه‌گیری ویروس کرونا تلاش‌های گسترده‌ای داشتند و در این مدت، مراحل مطالعه و تولید ۱۲ واکسن در حال انجام است.
پناهی با بیان این که در دوران پاندمی کرونا، نقش تحقیقات و پژوهش بیش از پیش مشخص شد افزود: در این دوران کشورهایی که در حوزه پژوهش فعالیت بیشتری داشتند توانستند در مدت زمان کوتاهی این بیماری را مدیریت کنند و کشورهایی که در این حوزه توانمند نبودند با خسارات و مشکلات زیادی رو به رو شدند. 

گردهمایی معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور در مشهد امروز در برج سپید مشهد آغاز شد و اختتامیه این همایش بناست فردا با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha