رهبر طالبان خواستار رفع مشکلات متقاضیان خروج از افغانستان شد

کابل - ایرنا -در پی موج مهاجرت گسترده افغان ها به خارج از کشور "ملا هبت الله آخوند زاده رهبر طالبان در فرمانی خواستار رفع مشکلات افرادی شد که قصد خروج از کشور را دارند.

به گزارش ایرنا، دراین  پیام "ملا هبت الله آخوند زاده " از استانداران و مسوولان خواسته است با همکاری عالمان دینی نسبت به  شناسایی و رفع مشکلات افرادی  که قصد خروج از کشور را دارند ، گام بردارند.

در این پیام آمده است افرادی که به علت مشکلات اقتصادی و سیاسی به همراه کودکان و زنان قصد ترک کشور و رفتن به کشورهای غربی دارند با مشکلات امنیتی ،اخلاقی و دشواری مواجه می شوند.

وی افزود:عقاید و ارزش های معنوی این افراد در کشورهای غربی با خطر مواجه می شود.

براساس گزارش رسانه ها ،انتقام جویی و  ترور تعدادی  از مقامات امنیتی دولت سابق از سوی برخی از مقامات طالبان و افراد خودسر در کنار فقر و گرسنگی باعث شده است که همه روزه بر تعداد افرادی که اقدام به مهاجرت و ترک این کشور می کنند افزوده شود.

رسانه های افغانستان روز گذشته در گزارشی اعلام کردند افراد طالبان«مولوی محمد عارف وزین» رئیس حج و اوقاف سابق استان سمنگان را که بیش از ۷۰ سال سن دارد را بازداشت و شکنجه کرده اند.

خبرگزاری افق افغانستان از استان قندوز  نیز در گزارشی نوشت یک سرباز سابق پلیس توسط طالبان بازداشت بر  اثر شکنجه جان باخته است.

«حبیب‌الله ایماق» که هشت روز پیش توسط طالبان بازداشت شده بود ،روز گذشته جسدش به بیمارستان قندوز تحویل داده شد.

پیش از این ۲۰ کشور جهان در پی گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر از طالبان خواسته بود از کشتار و ترور نیروهای سابق خوداری کنند.

هرچند طالبان این گزارش را رد  و اعلام کرد  اگر افراد این گروه مرتکب چنین کاری شوند، بازداشت و محاکمه می شوند اما روند ترورها، بازداشت و شکنجه همچنان توسط رسانه های افغانستان گزارش می شود.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارش تازه خود اعلام کرد بر اساس تحقیقات این سازمان، بیش از ۱۰۰ تن از نیروهای سابق ارتش و پلیس افغانستان از زمان به قدرت‌رسیدن طالبان در چهار استان افغانستان توسط افراد این گروه کشته و یا ناپدید شده ‌اند.

محمد محقق دبیرکل حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان نیز چند روز پیش در فیسبوک خود اعلام کرد که افراد طالبان دو تن از افسران سابق ارتش را در استانهای دایکندی و قندوز کشته اند.

در برخی دیگر از استانهای افغانستان از جمله استان بغلان نیز اجساد برخی از افسران سابق ارتش پس از روزها ناپدید شدن، پیدا و به خانواه هایشان تحویل شده است.

طالبان هم اعلام کرده است برای جلوگیری از اینگونه انتقام گیری‌ها کمیسیونی را تحت عنوان «کمیسیون تصفیه» تشکیل و تاکنون صدها نفر از  افراد نامطلوب را شناسایی و اخراج کرده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha