سه هزار دانش‌آموز استثنایی یزد نیازمند خدمات توان‌بخشی هستند

یزد - ایرنا- رییس آموزش و پرورش استثنایی یزد گفت: سه هزار دانش‌آموزان تحت پوشش این اداره به لحاظ نوع معلولیت که با آن روبرو هستند، نیاز به خدمات توان‌بخشی خاص، حمایت خیران و نیکوکاران دارند.

به گزارش ایرنا،مصطفی پایدار روز چهارشنبه در مراسم تجلیل از خیّران آموزشی شهرستان بافق افزود: این تعداد دانش آموز با نیازهای ویژه، در ۳۳ مدرسه مستقل و تلفیقی استان  مشغول به تحصیل هستند.

وی تصریح کرد: مهم‌ترین مشکل دانش‌آموزان، در حوزه خدمات توان‌بخشی است و به لحاظ نوع معلولیتی که در زمینه گفتاری یا جسمی- حرکتی دارند، نیازمند خدمات خاصی هستند که باید در مدرسه به آن‌ها ارایه شود.

پایدار اظهارکرد: قرار است در چارچوب طرح حمایتی، بخشی از نیازهای درمانی و پزشکی این دسته از دانش‌آموزان، تامین شود.

وی خاطرنشان کرد: این گروه از دانش‌آموزان در حوزه‌های درسی، ورزشی و فرهنگی موفقیت‌هایی داشتند و توانستند در مسابقه قرآنی و همچنین در آزمون  سراسری رتبه‌های شاخص کشوری کسب کنند.

رییس آموزش و پرورش بافق هم گفت: از ۱۲ هزار دانش‌آموز شهرستان، ۳۶ دانش‌آموز، با نیازهای ویژه در مدرسه استثنایی امید در سه مقطع پیش‌دبستانی، ابتدایی و متوسطه مشغول به تحصیل هستند.

 محمدرضا قاسم زاده افزود: این مدرسه تنها واحد آموزشی شهرستان است که پذیرای دانش آموزانی با نیازهای ویژه است که  با ۱۴ نیروی آموزشی در حال فراگیری آموزش‌های لازم هستند.

به گفته وی کمبود مشاور گفتار درمانی و لزوم تامین وسیله ایاب و ذهاب برای رفاه حال دانش آموزان از جمله مشکل مهم مدرسه استثنایی بافق است که رفع آن ، دست  پرمهر خیران و مساعدت آنها را می طلبد.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل قدمت ساختمان مدرسه استثنایی یادشده ، قرار است یکی از پنج مدرسه خیری در حال ساخت شهرستان ، به مدرسه استثنایی و معلولان بافق تعلق گیرد.

قاسم‌زاده ادامه داد: مشکل دیگر کمبود نیروی انسانی است و به گفتار درمان، کاردرمان و مراقب سلامت نیاز هست و در مراسم یادشده از اعضای مجمع خیران شهرستان بافق با اهدا لوح سپاس به رسم یادبود تجلیل شد.

۱۸ موسسه خیریه زیرنظر مجمع خیران بافق فعالیت دارد و هم اکنون ۱۲ هزار دانش آموز این شهرستان در ۷۵ مدرسه مشغول به تحصیل هستند.

۹۸۰ معلول زیرپوشش بهزیستی قرار دارند که بیشترین آن ها جسمی و حرکتی، کمترین اعصاب و روان و گفتاری ، ۳۰ درصد ذهنی و ۱۵ درصد از  نابینایی و کم بینایی رنج می برند.

هشتم تا ۱۴ آذر در تقویم کشورمان به نام روزجهانی و هفته معلولان نامگذاری شد.

مرکز شهرستان۵۲ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.

در حال حاضر ۲۸۵ هزار دانش آموز  در ۲ هزار و ۱۰۰ واحد آموزشی استان یزد مشغول تحصیل هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha