ماجرای شلوغی زندان‌ها در بروندی؛  ۴۴ زندانی در آتش سوختند

تهران - ایرنا - زندان‌های شلوغ و ازدحام بیش از حد در این اماکن نگهداری مجرمان یکی از اصلی‌ترین چالش‌های دولت بروندی در پایتخت سیاسی این کشور است که دیروز (سه شنبه) در پی وقوع آتش سوزی در آنها ۴۴ نفر کشته و زخمی شدن ۶۹ نفر دیگر شد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری فرانسه به نقل از « پروسپر بازومبانز» ( Prosper Bazombanz) معاون رئیس جمهوری بروندی نوشت که آتش‌سوزی گسترده در زندان مرکزی «گیتگا» ( Gitega) پایتخت سیاسی این کشور که از بامداد سه‌شنبه آغاز شد و تا شامگاه ادامه داشت، به دلیل ازدحام و شلوغی بیش از حد، به مرگ دهها زندانی و جراحت شدید بسیاری دیگر انجامید.

به گفته شاهدان، آتش‌سوزی مهیب چندین بخش از تاسیسات زندان که تا پایان ماه نوامبر ۱۵۳۹ زندانی در آن نگهداری می‌شدند، را ویران کرد و این حادثه در زمانی رخ داد که زندانیان در خواب بودند. این تعداد در حالی در زندان نگهداری می‌شوند که ظرفیت آن تنها ۴۰۰ نفر است.

معاون رئیس جمهوری بروندی که به همراه چند وزیر کابینه به صحنه حادثه رفته بود، به خبرنگاران گفت که ۴۴ زندانی در این آتش‌سوزی کشته و ۶۹ نفر دیگر به شدت زخمی شدند.

وزارت کشور بروندی نیز در توئیتی علت وقوع حادثه را اتصال کوتاه الکتریکی اعلام کرد.

زندان مرکزی گیتگا در سال ۱۹۲۶ ساخته شده و سومین زندان بزرگ بروندی است. زندانیان این زندان همواره از شرایط حبس، کمبود جا و غذا شاکی‌ هستند که به گفته یکی از آنها، گاهی تا سه روز به غذا دسترسی ندارند و خانواده‌هایشان هم به دلیل این که از ماه ژوئن ۲۰۲۰ به بهانه شیوع «ویروس کرونا» حق ملاقات ندارند، نمی‌توانند زندانیان را تامین کنند.

ماجرای شلوغی زندان‌ها در بروندی و ۴۴ زندانی که در آتش سوختند

وضعیت ازدحام در زندان‌های بروندی تنها به این زندان ختم نمی‌شود که به گفته سازمان غیر دولتی « ACAT-Burundi »، یازده بازداشتگاه دیگر از چنین شرایطی رنج می‌برند.

زندان های شلوغ و ازدحام بیش از حد در زندان‌ها یک مشکل بزرگ برای دولت بروندی است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha