حضور یک فیلم از هنرمندان شیراز در جشنواره ملی محیط زیست

شیراز- ایرنا - فیلم مستند "طاووس‌ها پرواز را نمیفهمند" به عنوان نماینده شیراز در سومین جشنواره ملی محیط زیست شرکت کرده است.

سومین دوره این جشنواره یا عنوان پاک کن از شانزدهم آذرماه اغاز شده و تا بیستم دی ماه ۱۴۰۰ به صورت آنلاین در سایت جشنواره برگزار خواهد شد.
فیلم مستند "طاووس‌ها پرواز را نمیفهمند" نماینده شیراز در این جشنواره است. این فیلم که مدتی پیش نیز برنده جایزه بهترین فیلم از دومین دوره جشنواره ملی طب ایرانی شده، با کارگردانی مشترک علی بلندنظر و محمد ناصریراد ساخته شده و سیل فروردین ۹۸ شیراز را از زبان تندیس طاووس دروازه قرآن روایت می کند.

علی بلندنظر یکی از کارگردانان این فیلم گفت: این مستند روایتی است از تقابل انسان با طبیعت و بازگویی آن از زبان موجودی بیجان. تقابلی که با سوء مدیریت باعث شد ما به عنوان انسانِ خردمند  خسارت های جبران ناپذیری متحمل شویم. از همین روست که جشنواره آنلاینی با عنوان "پاک کن" و با محوریت محیط زیست و با عنوان "دوباره زندگی" چند سالی است که فعالیت می کند.
وی در گفت و گو با خبرنگاران ادامه داد: محیط زیست یعنی محدوده ای که در آن زندگی جریان دارد که البته ما به عنوان بشر از نظر جمعیت و کمیت، در زیستگاه زمین درصد بسیار کمی را دارا هستیم، ولی به اقبالِ هوش، فرمانروای زیستگاه شده ایم. این قدرت گاهی باعث می شود به خود غرّه شده و گولِ زورمان را بخوریم. غافل از اینکه طبیعت اگر طغیان کند، موجودات عظیم تر از بشر را نیز منقرض می کند، این را نه من بلکه تاریخ ثابت کرده است.

محمد ناصریراد دیگر کارگردان این اثر گفت: حادثه جانکاه سیل فروردین ۹۸ شیراز گوشه ای از قدرتِ عظیم و بلامنازع طبیعت را به ما گوشزد می کند. باشد که درسِ عبرت گرفته و با طبیعت تعاملی سازنده کنیم نه تقابل، تقابلی از سرِ غرور، خودخواهی و تمامیت خواهی، چرا که در این صورت نه تنها به ضرر ما بلکه به ضرر تمام موجودات این کره ی خاکی است.
ناصریراد ادامه داد: ما در ظاهر و واقعیت با طبیعت بد می کنیم، ولی در حقیقت با تبر به جان ریشه خویش افتاده ایم.
 وی به شعر سعدی هم استناد کرد:
که سروده است  "یکی بر سر شاخ، بن می‌برید
خداوند بستان نگه کرد و دید
بگفتا گر این مرد بد می‌کند
نه با من که با نفس خود می‌کند"

نام فیلم طاووس ها پرواز را نمی فهمند، برگرفته از وجود تندیس طاووس در میدان مقابل دروازه قرآن شیراز است.  

سایرعوامل این فیلم عبارت اند از: تصویربردار: محمد ناصریراد، صدابردار: علی بلندنظر، عکاس: فاطمه السادات معایر ، تدوین و صداگذاری: محمد ناصریراد، انیمیشن و جلوه‌های ویژه: امین گودرزی پور، علی زارع پور، نویسنده گفتار متن:علی بلندنظر، نیلوفر روی چمن، گوینده متن: علی بلندنظر، مجری طرح: ساسان حیدرپور، مشاور پروژه: احسان بلندنظر،
مشاور حقوقی: زین العابدین یزدانیان، برنامه ریز: علیرضا شهسواری، دستیار کارگردان: علیرضا شهسواری، طراح پوستر: حسین بلندنظر، مدیر تولید: مسیحا رحیمی، مدیر روابط عمومی: پروانه دُری.
تهیه شده در: انجمن سینمای جوانان ایران، دفتر شیراز

با نقش آفرینی: مسعود مستشاری، امیر پریچهر، شهلا مهدوی، سوده زارع، حسین لیاقت، لیدا رجبی، حسین ذاکری، سروش باقری، سارا جعفری، نیلوفر جعفری، بابک رمضانی، ریحانه الهیاری، سارا برزگر، برادران راحمی، نوروز احمدپور، محسن قاسمی و فاطمه راسخی

جشنواره فیلم کوتاه پاک کن از تاریخ ۱۶ آذر تا ۲۰ دی ماه به صورت مجازی برگزار شده و فیلم های منتخب در سایتِ: www.erisff.com در حال اکران آثار هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha